A többek közt az építőipart is kiszolgáló mészhidrátüzem megépítése az első lépése volt a gyártás újraindításának.
Átadták az évek óta nem termelő hejőcsabai cementgyár évi 40 ezer tonna kapacitású mészhidrát üzemét. A mostani nevén HCM 1890 Kft. beruházása magántőkéből valósult meg, értékről nem adott tájékoztatást Kálmán János cégtulajdonos.
A kormány 2014-ben nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásnak minősítette a cementgyár újraindítását, a mészhidrát gyártása az első lépése a gyár újraindításának. A beruházás részeként modernizálták a technológiához tartozó épületeket és gépsorokat, ennek köszönhetően az üzem megfelel a legszigorúbb magyar és európai uniós környezetvédelmi előírásoknak. Közvetlenül a gyártásban huszonhat, a kapcsoló tevékenységekben további 40 dolgozónak ad munkát az üzem.
A mészhidrát az építő-, az élelmiszer- és a vegyiparnak, valamint környezetvédelmi szolgáltatóknak alapanyag, használják a gumigyártásban, a mezőgazdaságban, valamint a szennyvíztisztításban, talajjavításban is.
Bányászati jogosultság is kell az újraindításhoz
Csöbör Katalin, Miskolc fideszes országgyűlési képviselője az átadáson arról szólt, hogy amikor a cementgyár külföldi tulajdonosa leállította a gyártást, több száz ember maradt munka nélkül, a gyár termelésének újraindítása pedig mintegy nyolcszáz embernek adhat majd munkát.
Kálmán János cégtulajdonos az MTI-nek azt mondta: a gyár termelésének újraindítása mindegy 5-15 milliárd forintba kerülhet, ennek egyik fontos állomása volt a mostani lépés. Eddig saját pénzből mintegy másfél milliárd forintot fektettek be, a gyártás megkezdése a "kormányon múlik", kormányhatározatra van szükség, hogy a bányászati jogosultságot visszakapják.
Miskolc hejőcsabai városrészében lévő cementgyár termelését sok éven át a svájci Holcim konszern működtette, majd 2011-ben leállította a gyártást, a dolgozókat elbocsátották. Eközben a Holcim csaknem húsz éven át jogvitában állt a Magyar Cement (MC) Kft.-vel, ami arról folyt, hogy a gyár területére a Holcim által telepített gépek, berendezések alkotórészei vagy csak tartozékai a területnek, amelynek tulajdonosa az alperes MC Kft. volt. A gyár végül bírósági végzéssel Kálmán János vállalkozó érdekeltségébe került.
A támogatásból többek közt egy 18 millió forint értékű ultrahang készüléket szereztek be, mellyel egyre komplexebb veleszületett szívfejlődési rendellenességeket tudnak vizsgálni.
Az idei Szabadics Ride Company Challengen nemzetközi licensszel rendelkező csapat is részt vesz, mellyel támogatói megállapodást köt az építőipari cég.