A tavalyi 16 milliárd forintnyi támogatás után idén 12, jövőre pedig 8 milliárd forintra pályázhatnak majd az ágazati szereplők.
Az építőipar lendülete is jelzi Magyarország teljesítményét – utalt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissen közzétett adataira György László gazdaságstratégiáért felelős államtitkár mai sajtóeseményén. Miután a tavalyi egyharmados növekedéshez hasonlóan most is több mint negyedével, 27 százalékkal nőtt az iparági kibocsátás nyers volumene, a kormány szakpolitikusa elmondta: az idei évre is hasonló mértékű fejlődést várnak.
Kifejtette: a szektor további bővülését vetíti előre, hogy Magyarországon 2023-ig 25 ezer milliárd forintos megrendelésállománnyal rendelkeznek az ágazati szereplők, melyből 15 ezer milliárd az állami megrendelésekből áll össze.
Hozzátette még: a magyar gazdasági növekedésnek már csak a kapacitási korlátok szabhatnak határt. A kormány 2020-ig összesen 36 milliárd forintot biztosít az építőiparban dolgozó kis és közepes vállalkozások (kkv) modernizációjára, kapacitás-bővítésére és technológiai fejlesztésére – derült ki szavaiból. Az erről szóló pályázatokhoz a kkv-k számára a kormány tavaly 16 milliárd forintos keretet adott, idén pedig újabb 12 milliárd forintra pályázhatnak. 2020-ban pedig a fennmaradó, 8 milliárd forintot fordítja az állam az építésgazdaság kapacitás bővítésére.
Az államtitkár kifejtette: a következő három évben több mint 3000 milliárd forintnyi beruházás valósul meg Magyarországon. Kiemelte a Mercedes-Benz gyárbővítését, mellyel a cég a legmodernebb termelési technológiáját hozza az országba, illetve a BMW debreceni beruházását is.
György László lapunknak elmondta: a kormány olyan, az életminőséget alapvetően befolyásoló fejlesztéseket támogat, mint az otthonteremtés, az infrastruktúra felújítása és fejlesztése, valamint a gazdaságerősítő beruházások. Az infrastruktúrafejlesztésekkel kapcsolatban kifejtette, hogy 2023-ra minden településről 30 percen belül elérhető lesz egy gyorsforgalmi út. Szintén kiemelte: a kormány olyan beruházások megvalósulását támogatja, mellyel a munkahelyek stabilitása nő.
A kormány a támogatott kkv-któl többbek között azt várja el, hogy növeljék kapacitásaikat és a dolgozóik bérét is - derült ki György László szavaiból, majd kifejtette: a pályázatokkal ösztönzik a technológiaváltást és -fejlesztést is.
A versenyképesség növelését szeretnék elérni
– emelte ki.
Az államtitkár kifejtette még egy másik kezdeményezésről beszélve, hogy nagyobb szerepet szánnak a szakmában a digitális BIM (Building Information Managing, épület információs modellezés)-rendszereknek is.
"Mozgalmas esztendőt hagytunk magunk mögött és komoly feladatok várnak ránk 2025-ben is" – fogalmazott Rákóczi Péter. A Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója kiemelte, hogy a terület-előkészítést az alapozási munkák váltják fel.
A KÉSZ Csoport csatlakozott a Külgazdasági és Külügyminisztérium irányítása alatt működő Magyar Diplomáciai Akadémia oktatási intézmény Corporate Diplomacy Programjához, amely a nemzetközi kapcsolatok és üzleti lehetőségek fejlesztését szolgálja. Az együttműködés keretében a KÉSZ Csoport munkatársai diplomáciai képzéseken és szakmai rendezvényeken vehetnek részt, támogatva ezzel a vállalat nemzetközi versenyképességét.