50 milliárd forintos keretről állapodtak meg, a beruházássorozatban ezen felül többek között iskolákat bővítenek ki, valamint torna- és kézilabdacsarnokokat is kialakítanak majd.
Megállapodás született annak a 15 milliárd forintos programnak a folytatásáról, melynek forrásai 2016 óta egyebek mellett 19 iskola tanteremfejlesztéséhez, 27 tanuszoda, 26 tanterem építéséhez, valamint 63 óvoda felújításához járultak hozzá. Most a korábbi konstrukcióhoz hasonlóan, de az akkorinál nagyobb értékben kötött megállapodást a Pénzügyminisztérium és és a négy évvel korábbi szerződés másik résztvevője, az uniós Európai Beruházási Bank (EBB): 50 milliárd forintos hitelcsomagról egyezett meg a két intézmény.
Ebből tovább folytatódhat az iskolák fejlesztését és a diákok sportolási lehetőségeit javító program. Összesen
Lilyana Pavlova, az EBB bolgár alelnöke a szerződés aláírást követően csütörtökön Budapesten elmondta: a megállapodás a jövőnek szól, a gyermekeknek, azzal a magyar oktatási rendszert fejlesztik. A magyar oktatási rendszerbe eddig 911 millió eurót fektettek, ez a bank oktatási terület iránti elkötelezettségét mutatja – hangsúlyozta.
Varga Mihály pénzügyminiszter többek között arról beszélt, hogy a hitelmegállapodás létrejöttében fontos szempont, hogy az EBB nem profitorientált szervezetként kedvező feltételekkel tud hitelt nyújtani.
A fejlesztéseknek határidőre kell megvalósulniuk, eziránt Magyarország elkötelezett
- tette hozzá.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.