A fejlesztés első szakaszának megvalósulásával Csepelről átszállás nélkül lehet majd eljutni a Boráros téren át a Kálvin térig.
Fontos lépést tett meg a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) beruházásában megvalósuló M5-ös metró projektje: próbafúrásokat végeztek a Kálvin térnél - derül ki a szervezet szerdai közleményéből.
A fejlesztésnek köszönhetően a csepeli és a ráckevei HÉV így összefonódva - a Boráros tér érintésével - a Kálvin térig jár majd.
A beruházásban az első lépés a ráckevei H6 és a csepeli H7 hévvonalak bevezetése a Közvágóhídtól mélyvezetésű alagútban a Kálvin térig: ez az alagút a Kálvin téri végállomásnál éri majd el a legnagyobb, 50 méteres mélységet, vagyis a 38 méter mélységben haladó 4-es metró alá érkezik.
Mivel az alagút változatos talajkörnyezetben épül majd, a tervezéséhez minél több információt kell a környezetről begyűjteni. Ez úgynevezett geotechnikai feltárásokkal (fúrásokkal, szondázásokkal) lehetséges. Ezek a próbafúrások kezdődtek meg a Kálvin térnél, a Vitézy Dávid BFK-vezérigazgató és Fürjes Balázs Budapest és az agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár Facebook oldalain közzétett videó alapján a Fugro Consult Kft. közreműködésével.
A BFK közleménye szerint a fúrógépek a Kálvin tér környezetében akár 65-70 méter mélységig is lejutnak, így megismerhetők a különböző földtani korokban települt geológiai képződmények.
A próbafúrásról Fürjes Balázs leírása szerint a tervezett alagút nyomvonalán 50 méterenként csaknem 100 próbafúrást végeznek el egy hónap alatt.
Hozzátette: a cél, hogy a csepeli és a ráckevei HÉV utasai is közvetlenül elérjék a metrót, csakúgy, mint a szentendrei HÉV utasai a Batthyány térnél vagy a gödöllői HÉV-vel közlekedők az Örs vezér terén.
Második lépésben a szentendrei, a csepeli és a ráckevei vonalakat egy Duna alatti alagúttal kötik majd össze, amellyel létrejön az "5-ös metró"
- hívta fel a figyelmet.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.