A magyar tulajdonú cég vezérigazgatója megállapodást írt alá a közép-ázsiai ország vezető kormánytisztviselőjével.
A Magyarországon számos építőipari szakterületen aktív és meghatározó szerepet betöltő A-Híd Zrt. az Ázsia szívében található, hegyvidéki Kirgiz Köztársaságban vállal fontosszerepet a térség vízerőműinek fejlesztésében – derül ki az ország kormányzati honlapján július 19-én publikált közleményből.
Mint írják, Akilbek Dzsaparov, Kirgizisztán Miniszteri Kabinetjének elnöke, Sal László, az A-Híd Zrt. vezérigazgatója és a Magyar-Kirgiz Fejlesztési Alap között együttműködési megállapodás született a kisméretű vízierőművek tervezéséről, melyet alá is írtak.
„A kisméretű vízerőművek fejlesztése és építése az egyik kiemelt terület a Minisztertanács munkájában. Készek vagyunk olyan projektek megvalósítására, többek között ezen a területen, amelyek megteremtik az ország energiafüggetlenségének biztosításához szükséges feltételeket” – mondta Akilbek Dzsaparov.
A megállapodás szerint tanulmányokat készítenek a kisméretű vízerőművek építésének legígéretesebb helyszíneinek kiválasztására, valamint magukra a kiserőművekre vonatkozó előzetes megvalósíthatósági tanulmányokkal és általános megvalósíthatósági tanulmányokkal kapcsolatban is végeznek feladatokat.
Az együttműködés keretében a Magyar-Kirgiz Fejlesztési Alap lehetőségeit kihasználva vizsgálják a kisvízi energia területén megvalósuló projektek finanszírozásának kérdését is
- írják a kirgiz kormányzat honlapján.
Emlékeztetnek: a Magyar-Kirgiz Fejlesztési Alap kedvezményes hitelezést biztosít a hazai gazdaság kiemelt ágazatainak önfenntartó projektjeihez. Alaptőkéje 16 millió amerikai dollár és 2022. május 12-én hirdették a projektfinanszírozási pályázatok befogadáésát.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.