Május végén rendezik meg a ScaffChamp-et, vagyis az Állványozók Világbajnokságát a litván fővárosban, Vilniusban. A Layher Kft. által Tiszaújvárosban megrendezett selejtezőn dőlt el, hogy melyik csapat képviseli Magyarországot a szakma közelgő világeseményén.
A hazai állványozószakma figyelme április végén a Layher tiszaújvárosi telephelyére szegeződött. Itt mérték össze tudásukat, erejüket az öt állványozóból és egy munkairányítóból álló csapatok, hogy közülük a legjobb képviselje a magyar színeket a május végi litvániai világbajnokságon.
A ScaffChamp világdöntőt 2019 óta rendezik meg, rendszerint Vilniusban. Az Állványozók Világbajnokságát, a Balti Állványozási Szövetség (Baltic Scaffolders Assosiation - BSA) hívta életre. A nonprofit szervezet 2016-ban azzal a céllal alakult, hogy összefogja az állványzatokat gyártó, bérlő és értékesítő vállalatokat, valamint az állványozó szakembereket.
A BSA törekszik arra, hogy a szakág képviselőit magas színvonalú képzésekkel segítse az állványok biztonságos használatában, tájékoztassa őket a technológiai újításokról, továbbá konzultációs lehetőségeket is teremt az egyesület tagjai számára műszaki kérdésekről.
Magyarországon a piacvezető Layher Kft. a BSA-hoz hasonlóan, hogy támogassa és elismerje az állványozók szakértelmét, megszervezte és megrendezte a ScaffChamp tiszaújvárosi selejtezőjét. Itt eldőlt az is, hogy melyik csapat képviseli majd Magyarországot a világeseményen.
A verseny közel száz részvevőt és lelkes közönséget vonzott.
A tiszaújvárosi selejtezőn a versenyzőknek egy erre az alkalomra, speciálisan tervezett Layher Allround állványrendszert kellett a lehető leggyorsabban felépíteni, majd lebontani a biztonsági előírások betartásával.
A sikerhez nemcsak szakértelem, állóképesség, gyorsaság kellett, hanem kiváló csapatdinamika is, hogy az öt állványozó és az irányító összehangoltan és precízen teljesítse a feladatot. A csapatok óriási versenyt vívtak nemcsak egymással, hanem az idővel is.
A szabályok szerint az építésre és a bontásra összesen 120 perc állt rendelkezésre. Ha a feladat teljesítése során hiba csúszott a kivitelezésbe, akkor azt a bírók büntetőpercek kiszabásával szankcionálták.
A versenyzőkhöz hasonlóan, az építést és a bontást értékelő bíróknak sem volt könnyű a dolga.
Bírótársaimmal és a csapatkapitányokkal tartott verseny előtti eligazításon átbeszéltük a szabály- és a pontozás rendszert, különös hangsúlyt fektetve a munkavédelmi szempontokra – mondta el Tóth Patrik, a ScaffChamp Selejtező egyik bírója az előkészületekről.
A selejtező napján délelőtt három, délután két csapat a sorsolás útján kiválasztott építési helyszínen látott neki az állványrendszer építésének.
A bíróktól is nagyfokú koncentrációt igényelt, hogy mindvégig figyelemmel kövessék azt, hogy a hat fős csapatok maradéktalanul betartják-e a szabályokat: az építési sorrendet éppúgy, mint biztonsági előírásokat.
Tóth Patrik elmondta azt is:
az építés és bontás közötti tízperces szünetben zajlott az állványzat tételes átvizsgálása a szabálykönyvben rögzített szempontok szerint.
A versenyfeladat teljesítésének második része az állvány bontása volt, ahol a munkavédelmi technikák helyes alkalmazása szintén előtérbe került. A rendezők is kiemelt figyelmet fordítottak erre, mind a ScaffChamp Selejtező, mind pedig a Junior Állványépítő Verseny résztvevői számára a leesés elleni védőeszközöket a GAZEK biztosította. A bírók a 120 perc letelte után értékelték a csapatok teljesítményét és megbeszélték a vitás eseteket.
A pontszámítási rendszerről Tóth Patrik elárulta:
Az építés és bontás összegzett időeredményéhez hozzáadtuk a büntető időket, amelyek a hiba súlyától függően lehettek kisebb vagy nagyobb mértékűek.
Így alakult ki a ScaffCamp világbajnoki selejtező sorrendje:
I. helyezett: Stabil Építő Kft.
II. helyezett: Látvány-Állvány Kft.
III. helyezett: Mátrapromet Kft.
A Layher kiemelt figyelmet fordít az állványozási szakma utánpótlására is. A ScaffChamp selejtezővel egyszerre rendezték meg a Junior Állványépítő Versenyt is, ahol a szakmát most elsajátító diákok mérték össze állóképességüket, szakmai tudásukat.
A Junior Állványépítő Versenyen
I. helyen a Győri SZC Gábor László Építő- és Faipari Szakképző Iskola,
II. helyen: a veszprémi Táncsics Mihály Technikum,
III. helyen az ajkai Bercsényi Miklós Intézményegység csapata végzett.
Az esemény remek lehetőséget biztosított a Layher számára, hogy kifejezze elismerését a szakmai szereplőinek és bemutassa az iparág képviselőinek termékeit, szolgáltatásait.
A ScaffChamp összehozta az állványozóipar minden területéről érkező szakembereket és értékes kapcsolatépítési lehetőséget kínált a Layher ügyfeleinek, hogy új, a piacokon lévő potenciális partnerekkel lépjenek kapcsolatba.
A Layher elkötelezett, hogy jövőre ismét megrendezze a versenyt, hogy az esemény által ismét találkozási lehetőséget teremtsen az állványozóipar szereplőinek és az őket támogató családtagoknak, hozzátartozóknak, hiszen a cél hasonló: „Közösen egyre magasabbra!”
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.