2024.12.19, Csütörtök
Erdei Mihály | magyarepitok.hu

"Látnunk kell egymás hibáit is" – az építőipar jövőjét érintő kérdések tették fajsúlyossá a december 4-i BIM konferenciát

magyarepítok.hu

2024.12.19. 08:00 - Móré Levente

Többek között a Market, a KÉSZ és a Graphisoft képviselői vitatták meg a BIM építőipari helyzetét és lehetőségeit az ÉKM szervezésében megtartott konferencián.

Hirdetés

2024. december 4-én, Szentendrén, az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontjának rendezvénycsarnokában rendezték meg a BIM – innováció és lehetőségek című konferenciát, amelyet az Európai Unió soros elnökségéhez kapcsolódóan, a magyar elnökség támogatásával szervezett az ÉKM a KTI és az ÉMI.

A konferencia bevezető köszöntőjében Határ Renáta, az ÉKM építésgazdaságért felelős helyettes államtitkára kiemelte:

„A tavalyi évben megjelent, az építésgazdaság egészét átalakító új törvényi szabályozás alapelvei közé emelte a digitalizációt, a BIM szemléletű szervezési folyamatokat az építésgazdaság teljes folyamatában, a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig.

Ahhoz, hogy mindez ismertté váljon a beruházás előkészítésében és megvalósításában részt vevők, valamint az üzemeltetők körében, továbbá jól használhatóvá tehessük ezen ismereteket a nem állami beruházásokhoz kapcsolódóan is, kiemelten fontosak az ilyen és ehhez hasonló szakmai fórumok, események, ahol a digitalizációban elkötelezett szakértők ilyen színvonalas programokban ismerhetik meg a legújabb trendeket, tapasztalataikat megoszthatják egymással.

Mayer András, az ÉMI és a KTI vezetője bevezető szavaiban hangsúlyozta, hogy az általa irányított két intézmény a legmagasabb szintű technikai, technológiai műhelye és háttérintézménye az Építési és Közlekedési Minisztériumnak, ahol olyan európai színvonalú kutató-fejlesztő munka zajlik, amely ezeket a változásokat lehetővé teszi az építésgazdaság számos jelentős területén.

 

 

Szakemberek az építőiparért

A BIM használatának gyakorlati tapasztalatairól és fejlődési lehetőségeiről számos vezető építőipari vállalat képviselője egyeztetett, mert a közös célhoz a tudásmegosztáson keresztül vezethet az út. Ezt hangsúlyozta Grátzer Szabolcs, a Market Építő Zrt. BIM menedzsere is, aki előadásában a többi cég számára is hasznos tanácsként a Market BIM csapatának indulásával kapcsolatban kiemelte:

„Alapvető kérdés volt, hogy mire akarjuk használni a BIM-et”

A Market nyolc fős BIM-szakértői gárdája révéna nagyjából 75 befejezett projekt már lehetőséget ad hosszútávú következtetések levonására is. „Mi nyolc éve – jegyezte meg – azt a megállapítást tettük: nem azért csináljuk mindezt, hogy olcsóbb legyen a kivitelezés és nem is azért, hogy hamarabb készüljön el az épület. A BIM használatával el akarjuk érni azonban, hogy növekedjen a teljesítés biztonsága.

Ez többrétegű dolog, amelynek első és legfontosabb eleme a kommunikáció. BIM rendszerünket mindenki – különösen az alvállalkozók – számára elérhetővé kívánjuk tenni, mert napi szintű kommunikációra szeretnénk használni.”

 

 

Nyílt kommunikációra van szükség

A tervezés átláthatósága és a koordináció könnyebbsége teszi igazán hasznossá egy BIM-rendszer használatát. „Ehhez társul az elszámolások támogatása, ami – emelte ki Grátzer Szabolcs – elég fajsúlyos része a tevékenységünknek.”

Fontos hangsúlyozni, hogy a jó példa – részletezte – nem biztos, hogy azt jelenti, hogyan lehet gyorsan építeni. A legsikeresebb projektekben tapasztalatai szerint ugyanis a kommunikáció vált a legfontosabb elemmé.

„Transzparensnek kell lenni az ügyfelek felé, egyeztetni kell egyetemekkel. Szerveztünk és fogunk is szervezni hallgatói pályázatokat. Ugyanilyen fontos, hogy az ÉVOSZ-on és a kamarákon keresztül próbálunk részt venni munkacsoportokban, mert a tudásmegosztás viheti előre ebben az iparágat” – mutatott rá.

 

 

Gyakorlati haszon

Tervezéstámogatás számtalan apró részletben felmerülhet, ezek közül csak az első lehetőség az ütközésvizsgálat, de „már két éve foglalkozunk azzal is, hogyan lehet a tervek jóváhagyási köreit redukálni” – jegyezte meg, hozzátéve:

„a pontfelhős technológiát például nem csak felületek elemzésére használjuk, de arra is jó, hogy az alvállalkozók készültségét és szerelési pontosságát ellenőrizhessük.”

Lassan mindenre kiterjed a BIM egy épület létrehozásánál a padlótól kezdve a gépészeti eszközökig. A BIM modellezés mára követelmény, amely nélkül nem is tudnánk hatékonyan dolgozni; térbeli helyszíni organizációt is egyre gyakrabban kérnek az építésvezetők, ami „viszonylag új igény, de kiválóan optimalizálható BIM-eszközökkel. Amikor bevezetünk egy technológiát, az építésvezetők hamar ráállnak és sorra jönnek az igényekkel. Ez nem véletlen.”

 

 

Mi lehet a BIM jövője?

Kiemelt cél a LEAN-módszer alkalmazása az építőiparban, amelynek „következő lépése az lehet, hogy – osztotta meg Grátzer Szabolcs - összefésüljük a BIM-menedzsmenttel. Ezt a témát még csak kerülgetjük, de látszik, hogy nagyon nagy potenciál van benne.”

„Jelenleg – tért rá a problémákra – számos általunk is használt technológia szigetszerű. Nagy lépés lesz, amikor majd rájövünk, hogyan lehet mindent összehozni egymással, mert akad, ahol erőforráshiány a probléma, máshol a technológia maradt le a többihez képest, esetleg a tudásanyag nem forrta ki magát.

Ezek összehangolása akkor lehet sikeres, ha a tapasztalatokat megosztjuk egymással. Mindez akkor fog működni, ha beszélünk, ha megosztjuk a tudásunkat. Látnunk kell egymás hibáit is, mert akkor tanulhatunk igazán egymástól.”

A résztvevők – előadók, hallgatóság – egyetértettek abban, hogy ez az esemény kiváló lehetőséget adott a szakmai párbeszédre, melynek hatására a piac szereplői fontos lépést tettek meg egy új szemléletű és hatékony beruházásszervezési folyamat eredményes végrehajtása felé.

 

Galéria

Iparági hírekMarket Építő Zrt.KÉSZ CsoportMagyar Közlekedéstudományi és Logisztikai IntézetÉpítési és Közlekedési MinisztériumSzentendrekonferenciaBIM

Hírlevél

Hirdetés