2024-ben 7592 darab eredményes közbeszerzési eljárás nyomán, 16441 darab közbeszerzési szerződést kötöttek meg 3691,6 milliárd forint értékben. Az építőipari beruházások szerződéseinek értéke az előző évihez képest harmadával nőtt.
Évértékelő sajtótájékoztatót tartott a Közbeszerzési Hatóság, ahol Kovács László elnök többek között arról számolt be, hogy 2023-hoz képest a közbeszerzési szerződések összértéke jelentősen, több mint 28 százalékkal nőtt. A 7595 eredményesen lefolytatott közbeszerzési eljárás során az ajánlatkérők 16441 szerződést kötöttek összesen 3691,6 milliárd forint összértékben.
Az előző évben a legtöbb szerződés tárgya árubeszerzés volt, ez jelentette a szerződésállomány 47,7 százalékát, megelőzve a szolgáltatásmegrendelést és az építési beruházásokat, utóbbi 24,4 százalékot tett ki.
Az építőiparban 4019 darab közbeszerzési szerződést kötöttek 1249,5 milliárd forint értékben, míg az értékét tekintve a legjobban teljesítő szolgáltatásmegrendeléseké 1443,7 milliárd volt.
Az építési beruházások közbeszerzési szerződéseinek értéke 2023-hoz viszonyítva jelentősen, több mint harmadával emelkedett.
Az uniós eljárásrendben megkötött szerződések jelentették a bővülést, ennek értéke 35 százalékkal, 339,7 milliárd forinttal volt több, mint 2023-ban.
A tavalyi évben az ajánlatkérők 11 százalékkal kevesebb építési beruházásra vonatkozó szerződést kötöttek, mint az előző évben, annak ellenére, hogy az uniós eljárásrendhez köthető építési beruházások száma stagnált.
A tavalyi uniós eljárásrendben nőtt az egy közbeszerzési eljárásra jutó közbeszerzések száma, ami annak eredménye, hogy az ajánlatkérők egyre gyakrabban alkalmazzák a részekre bontás lehetőségét, ami kedvez a versenyhelyzetnek – mondta el Kovács László.
A közbeszerzési piacon a versenyhelyzet tekintetében kedvező tendencia az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számának és értékének további csökkenése mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben. Kiemelendő, hogy az Európai Bizottság által is vizsgált uniós eljárásrendben megkötött egyajánlatos közbeszerzési szerződések számának aránya 2024-ben 6,8 százalékponttal, míg értékének aránya közel 10 százalékponttal (9,8) volt kevesebb, mint egy évvel korábban.
Hasonló a helyzet a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljáráshoz kapcsolódóan kötött szerződésekkel is: ezek szám és értékaránya továbbra is alacsony, nem éri el az 1 százalékot sem. A tavalyi évben - hangzott el - mindössze 217 darab ilyen típusú eljárást indítottak, amely 13,5 százalékos csökkenést jelent 2023-hoz képest. Ráadásul a törvényességi ellenőrzések nyomán ebből is 27 darab ajánlattételi felhívást vontak vissza az ajánlatkérők
Az ajánlatok átlagos számát tekintve, szintén pozitív folyamatról számoltak be:
a hazai közbeszerzési piacon szerződésenként, átlagosan több mint három ajánlat közül választhatják ki az ajánlatkérők a legmegfelelőbbet.
A kis- és középvállakozások 2024-ben száz közbeszerzési szerződésből 77-hez nyertesként kapcsolódtak. Minden közbeszerzésekben elköltött 100 forintból, 43 forintot kkv-k nyertek. Összességében a tavalyi évben ebben a kkv-szektorban 12663 szerződést kötöttek 1578,5 milliárd forint értékben.
Az elmúlt évben a Közbeszerzési Hatóság 24108 darab közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó hirdetményt dolgozott fel. Az ellenőrzések nyomán 26026 hiánypótlási felhívást adott ki, ami meghaladta a hirdetmények számát.
A jogorvoslatok száma harmadával nőtt 2023-hoz képest, a kiszabott bírság mértéke pedig duplájára 1153,9 millió forintra emelkedett. Ez az elmúlt öt év tekintetében a legmagasabb érték mindkét tényező esetében.
Már a 2007 előtti ingatlanok felújítására is lehet pályázni.
Közönségszavazás is dönt a nyertesről a pályázaton.