A Portfólió Építőipar 2025 konferenciáján a kormány képviselői és az ágazati nagyágyúk is megjelentek, hogy az iparágat érintő kihívásokról és lehetőségekről beszéljenek. A hagyományosan a találkozón átadott Év Építőipari Személyisége díjat az ünnepélyes esti gálán idén is méltó személy vehette át. Lapunk az esemény médiapartnereként volt jelen.
Fordulat várható az építőipari állami szerepvállalásban. Ez derül ki a Portfólió Építőipar 2025 konferencián Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára által elmondott beszéd összefoglalójából, melyet a lap hírfolyamát visszakövetve olvashatunk. Az ezt követő gondolat szerint az építőipar és a hozzá kapcsolódó tevékenységek is érdemben hozzájárulnak a GDP-hez, viszont az ágazat jelentős kihívásokkal küzd, uniós szomszédainknál azonban alacsonyabb volt a magyar építőiparban a visszaesés.
Az államtitkár a kormány nevében az ágazati találkozó elején felszólalva kitért arra is, hogy milyen tényezők és kihívások jelentették a problémát, milyen válaszokat adott erre a kormány és milyen további lépéseket tervez még. Minderről az építésgazdaság szereplőivel való együttműködés kapcsán beszélt.
Lánszki Regő többek között említette a barnamezőkkel kapcsolatos terveket, valamint beszélt a műemléki kataszterről, a helyi sajátosságokhoz kapcsolódó országjárásról és arról, hogy a TÉKA szabályozása hogyan segíti a hazai építőipar erősödését a külföldi szereplőkkel szemben. Felszólalását a digitalizációra és a BIM-mel kapcsolatos tervekre emlékeztetéssel zárta, meghatározva, milyen konkrét eszközökkel fogja a jövőben erősíteni a lakhatási lehetőségeket a kormány.
Szintén felszólalt a konferencián a hazai szakágazatot nagy átfedéssel képviselő, 30 tagvállalatot magába foglaló Ingatlanfejlesztési Kerekasztal (IFK) elnöke, Dr. Takács Ernő. A beszédét bemutató tudósításban leírják, hogy az ingatlanipari értéklánc a jogalkotással kezdődik. Ehhez kapcsolódva az ágazati vezető kitért arra is, hogy igen jelentősek jelenleg az eltérések az elvárt műszaki tartalom és az elvárt árak között. A magas műszaki tartalom jellemzően drágító hatással bír.
Beszédének talán legfontosabb téziseként hangsúlyozta azt, hogy újra egyensúlyba kell hozni az építési költség, az elérhető bérleti díj nagysága és az ingatlanbefektetők által elvárt hozam hármas egységet.
Ezt követően számos aktuális téma feldolgozására került sor a felszólalások, kerekasztalok keretében. A mesterséges intelligencia előretörése külön teret kapott, a mobilszolgáltatók kerekasztalánál az volt a fő kérdés, hogy ki teremti meg a digitális alapokat az ingatlanfejlesztésben, és az épületgépészetről is kiderült, hogy aki most elhanyagolja az előre tekintést, az hamar meg fogja bánni döntését.
Számos más megszólaló mellett Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke is felszólalt. Kifejtette: az építőiparból ma 148 ezer ember él Magyarországon. Az építőipar termelési értéke folyóáron még tavaly is nőtt, de a termelőiár-index növekedése év/év alapon 2022 óta jelentősen csökkent.
„A lakásügy lehet a pozitív kitörési pont, de látjuk, hogy tavaly csak 13 ezer lakás épült, és idén ennél is kevesebb épülhet” - hívta fel a figyelmet és figyelmeztetett is egyben az építőipari ágazati képviseletét ellátó szervezet vezetője.
Az építőipar nehézségeiről és annak kilábalási útvonalairól is tartottak egy kerekasztal-beszélgetést, melyet Ditróy Gergely, a Portfolio Csoport üzletfejlesztési igazgatójának moderált. Erről lapunk külön cikkben fog beszámolni.
A rendkívül sok témát felvonultató estét végül a díjátadóval egybekötött ünnepi fogadás zárta. A legelőkelőbb elismerés a gálán az Év Építőipari Személyisége díj, amelyet a Market Építő Zrt. és a Portfolio Csoport közösen ad át, céljuk a szakma jelentős képviselőinek az elismerése, a munkájuk díjazása.
Idén Koji László, az ÉVOSZ elnöke vehette át az elismerést,
melyet a Kreinbacher Józsefből (a Metál Hungária Holding Zrt. alapítója és a 2019-es "Év Építőipari Személyisége" díj nyertese), Scheer Sándorból (a Market Építő Zrt. vezérigazgatója), dr. habil. Stocker György egyetemi docensből (a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Kar képviseletében), Bán Zoltánból (Portfolio vezérigazgató), valamint Ditróy Gergelyből (Portfolio üzletfejlesztési igazgató) álló zsűri ítélt oda.
Azok az igazi díjak, amit a szakma ad szakmabelinek. Ez az igazi kitüntetés
- fejtette ki Koji László díjelfogadó beszédében.
A magyarepitok.hu az esemény médiapartnereként vett rész a konferencián.
A Kaiserstein szortimentet élőben, a termékeket megtapintva, színeiket saját szemmel értékelve tekinthetik meg a jövendőbeli és potenciális vásárlók. Április 1. keddtől kezdve látogatható a helyszín, mely munkanapokon reggel 7-től este 7 óráig tart nyitva.
Megvan a tervpályázat eredménye, a győztes egy nemzetközi nagyágyú és egy elismert magyar iroda társulása.