Megújítja - elsőként az építőipari beruházásoknál - három fokozat mentén a Közbeszerzési Hatóság a minősített ajánlattevők jegyzékébe való felvételhez és a státusz megtartásához előírt minősítési szempontrendszert. Az új feltételrendszernek való megfelelés csökkentheti az ajánlattevők és ajánlatkérők adminisztrációs terheit is – hangzott el a Közbeszerzési Expó 2025 megnyitóján.
Több száz közbeszerzési szakember és több mint 20 kiállító szervezet vett részt a közbeszerzési piac szereplőinek legfontosabb éves szakmai rendezvényén, a Közbeszerzési Expón. A konferencián és szakkiállításon a résztvevők tájékoztatást kaptak a minősített ajánlattevők jegyzékének megújításáról. A panelbeszélgetések témái között pedig olyan kérdések szerepeltek: mint az összeférhetetlenség, az aránytalanul alacsony ár a közbeszerzésekben, az építési beruházásokhoz kapcsolódó jogszabályok közbeszerzési vonatkozásai, továbbá az egyajánlatos közbeszerzések csökkentését szolgáló ellenőrzési intézkedések.
„Megújítjuk a minősített ajánlattevők jegyzékébe való felvételhez és a státusz megtartásához előírt minősítési szempontrendszert”
– jelentette be Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke nyitóbeszédében a Közbeszerzési Expón. Rámutatott, a felülvizsgálat célja egy olyan új, több fokozatú, ágazatspecifikus, magas szakmai követelmények teljesítésén alapuló jegyzék létrehozása, amely az abban szereplők számára jelentősen megkönnyíti a részvételt a közbeszerzési eljárásokban.
„Számunkra rendkívül fontos az integritási szempontoknak való megfelelés, ezért a jegyzékben szereplő valamennyi ajánlattevőnek egyúttal csatlakoznia kell a Hatóság közbeszerzési etikai kódexéhez is” – tette hozzá a szervezet vezetője.
A jogintézmény fokozatosan, felmenő rendszerben újul meg, a május 20-tól megjelenő bronz fokozat és a zöld fokozat csupán az első lépcső, az újabb minősítési feltételek folyamatosan, az év folyamán jelennek majd meg.
Összesen 3+1 fokozat jön létre: bronz, ezüst, arany és zöld. Az ezüst és az arany fokozat – tervezetten – ágazatspecifikus minősítési feltételeknek való megfelelést igazol majd – első körben az építési beruházások esetében magas- és mélyépítés, illetve tervezés kategóriákban. A minősítést szerzők számára egy, a kategóriát jelző logó használatát biztosítja a Hatóság, amelyen szerepel a jogosultság érvényességének lejárata is.
Az elnöki bevezető után a Magyar Mérnöki Kamara elnöke arról beszélt, hogy az ágazatspecifikus minősítési rendszer találkozik a mérnöki szakma igényeivel. Wagner Ernő kitért az összeférhetetlenség, a műszaki egyenértékűség és az értékelési szempontok meghatározásával kapcsolatos gyakorlati problémákra. A szakmai szervezet elnöke hangsúlyozta:
„Kiemelten fontos, hogy a közbeszerzési eljárásokban alkalmazott pontozási rendszer kialakítása úgy történjen, hogy az az alapján számított eredmények tükrözzék a valós ár-érték arányt, és így a legjobb műszaki tartalom valósulhasson meg a bonyolult, több részből álló építési beruházások esetében.”
A Közbeszerzési Expónak az Eiffel Műhelyház adott otthont. A rendezvényen mintegy 350 szakember vett részt, akik 23 szakmai szervezet standját is felkereshették, ahol lehetőség nyílt az érdeklődők kérdéseinek megválaszolására, a kiállító szervezetek tevékenységének közérthető, újszerű bemutatására.
A SZABADICS Cégcsoport megerősítette fenntarthatósági elköteleződését: a 2024-es CSRD önnyilatkozat verifikációja után hároméves, átfogó stratégiát alkotott, melyben nemcsak célokat, hanem konkrét lépéseket is meghatározott.
Az atomerőmű nem „polctermék”, azaz a terveket nem lehet csak úgy lekapni a polcról, országonként eltérők a követelmények és mások a telephelyjellemzők. A terveket minden esetben a helyi adottságokhoz hozzá kell igazítani. Ezzel összefüggésben igazolni szükséges, hogy az erőmű tervei megfelelnek a nukleáris biztonsági követelményeknek. Alapvető eszköz erre a célra a biztonsági elemzés, az ezzel kapcsolatos feladatokat a Paks II. projektben a Nukleáris Osztály szakemberei végzik.