2025.07.09, Szerda
Több mint százezer cserép, 65 színárnyalatban – készül a Magyar Építészeti Múzeum terve
Látványtervek: BIVAK, DANU

Több mint százezer cserép, 65 színárnyalatban – készül a Magyar Építészeti Múzeum terve

magyarepitok.hu

2025.07.09. 07:00 - Szabó Ákos

Közel 27 500 m2 hasznos alapterületű épületkomplexumot terveznek a Városligeti Fasornál, a meglévő ingatlanoknak új szerepet adva.

Hirdetés

Az építészeti újrahasznosítás jegyében valósul meg a Magyar Építészeti Múzeum és Központ a fővárosi Városligeti Fasor és a Bajza utca által határolt tömbben – kezdi közleményét a tervező konzorcium. A munkák során az új főépület mellett két századfordulós műemléki épület és két zártsorú irodaház újul meg, valamint egy mindenki számára nyitott városi közpark is létrejön. A projektről lapunkban mi is több alkalmmal beszámoltunk már.

 

 

A megvalósítás egyedi projektszervezéssel zajlik: a BIVAK és a Tér és Forma Szeged Építéstervező alkotó építészei mellett a CPM Kft. fogja össze a generál feladatokat és készítette el a műszaki dokumentációt, melynek BIM támogatását a DANU Mérnökiroda szakemberei végezték.

 

Kiállítótér, konferenciatér, raktárterület

A megvalósuló, közel 27 500 m2 hasznos alapterületű épületkomplexum 2100 m2 kiállítóteret, 550 m2 konferencia termet és több mint 2000 m2 korszerű raktár területet foglal magába. A múzeum és dokumentumtár műtárgyai korszerű gépészeti rendszerekkel klimatizált és védett terekbe kerülnek, amelyekben hosszú távon is megoldott a gyarapodó állományok kezelése és digitalizálása.

A főépület ikonikus tetőzetét 114712 darab cserép fedi majd 65 különböző színárnyalatban. Az új közpark 107 darab újonnan telepített fával, tematikus játszótérrel, vízjátékkal és vendéglátó egységekkel fogadja a látogatókat.

 

 

„A tér élménye meghatározó elem a fejlesztésben. Mindez nemcsak az új főépület egyedi fogadóterét és belső tereit jelenti, hanem a tervezett térszimulációs installációt is, ahol a látogatók megtapasztalhatják a belső terek hangulatát, érzetét meghatározó arányokat 360 fokos vetítéssel és ténylegesen megmozduló mennyezettel és falakkal” - emeli ki Détári György DLA, a CPM társtulajdonosa és vezető tervezője.

 

Alkotó udvart kap az épület belseje

 

 

Az épület alkotó udvara a valós méretű modellépítésen túl vetítési helyszínként is szolgálja a múzeumot akár 300 fő befogadóképességgel. „Egy korszerű múzeumban a kiállítás nemcsak a vitrinekbe helyezett statikus tárgyakról szól, hanem bekerülnek interaktív, audiovizuális élményelemek, illetve időszaki kiállítások is, amelyek flexibilis tereket igényelnek. Ahhoz, hogy ezek a lehető legjobb látogatói élményt nyújtsák, elengedhetetlen a háromdimenziós modellek által nyújtott betekintés a tervezett épületek tereibe” - emeli ki Erős Tamás, a DANU BIM szolgáltatásokért felelős partnere.

 

 

Értékmegőrzés és BIM: a két kulcsszó

A Magyar Építészeti Múzeum és Központ tervei az értékmegőrzés és a jövőbe mutató szemlélet jegyében készültek – mutatnak rá. A múzeum építészeti koncepciójának létrehozásakor kiemelt szempont volt, hogy méltó módon képviselje a hazai építészet múltját, jelenét és jövőjét.

 

 

Fontos szakmai üzenet az építészeti újrahasznosítás, a felszín feletti építés 75%-a meglévő értékek megtartásával és újrafunkcionálásával valósul meg, az új főépület a pedig a kortárs építészeti gondolkodást képviselve illeszkedik a meglévő épületek közé.

Hangsúlyozzák: egy ennyire komplex, sokszereplős projektnél a BIM-alapú tervezés kulcsfontosságú, a kiállítás tervezők, az épület tervezők és a megrendelő közötti kommunikációt és döntéshozatalt is segíti. A BIM modellekre építve biztosítja a tervek magas minőségét, és azt, hogy valóban az elképzelt épület valósuljon meg.

 

 

„A múzeumoknál az építészet, mint művészeti kifejezőeszköz jut jelentős szerephez, de olyan kiállítás-technológia kerülhet az épületbe, ami jelentős hely-, gépészeti- és egyéb igények megvalósítását teszik szükségessé. Ezekre oda kell figyelni a BIM feladatok kapcsán is. Mi ezt a folyamatot csapatmunkaként fogjuk fel, a végrehajtási terv az összes szakággal egyeztetve, velük egyetértésben történt. A digitális modellek segítségével egyszerre több száz dologra is rá tudunk mutatni a tervben.  Ennél a projektnél 213.527 modell elem készült, az utolsó időszakban 348 ütközést, problémás részletet találtunk, melyek így még a kivitelezési folyamat előtt korrigálva lettek” – mutat rá Erős Tamás.  

Galéria

Iparági hírekBIVAK studio Kft.Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft.CPM Kft.DANU MérnökirodaBIM

Hírlevél

Hirdetés