Az európai szabályozási irányelvekkel összhangban várható a hazai jogszabályok változása, ami több területen is szigorítást és költségnövekedést hozhat az építőiparban keletkező hulladékok kezelésével kapcsolatban.
A Masterplast „Hungarocell Zöld Program” néven a hazai építőiparban elsőként indítja el körforgásos gazdálkodási rendszerét. Az egyedülálló program lényege, hogy a Masterplast az általa értékesített Hungarocell polisztirol és XPS termékek felhasználása során keletkező, fel nem használt vágott anyagokat visszagyűjti, majd feldolgozza, és újból hőszigetelő anyagot állít elő belőle.
Az európai szabályozási irányelvekkel összhangban várható a hazai jogszabályok változása, ami több területen is szigorítást és költségnövekedést hozhat az építőiparban keletkező hulladékok kezelésével kapcsolatban. A hatósági jogkörök bővítése mellett, az építési hulladékok lerakási díjainak markáns emelkedésére, az illegális lerakás szigorúbb büntetésére, de a gyártói felelősség hangsúlyosabb megjelenésére is számíthatnak az iparág szereplői.
A lerakási díjak drasztikus emelkedésével előtérbe kerül az újrahasznosítás lehetősége, amiben fontos szerep hárul a gyártókra. A felhasználás során keletkező maradék anyagok körkörös gazdálkodási rendszerekbe szervezésével ugyanis jelentős mennyiségű hulladékképződést lehet megelőzni.
A jelenlegi építési gyakorlatban a polisztirol anyagok felhasználása során a méretre vágásból keletkező káló mértéke elérheti az 5 százalékos arányt, ami más megoldás nélkül hulladékká válik. Becslések szerint évente akár a 100 ezer köbméteres mennyiséget is elérheti az így keletkező hulladék, ami a jelentős mértékű környezetterhelés mellett komoly hulladékkezelési költséget is jelent a kivitelezők számára.
A tiszta, vágott, fel nem használt polisztirol azonban értékes alapanyagként is szolgálhat újrahasznosított szigetelőanyag gyártásához. A Masterplast palettáján 2002 óta megtalálható Thermobeton ilyen termék, amely újrahasznosított alapanyagból előállított hőszigetelő könnyűbeton.
A Masterplast a hazai építőiparban elsőként kívánja egyedülálló szolgáltatásként bevezetni, hogy az általa eladott polisztiroltermékek felhasználása során keletkező tiszta, vágott anyagot visszaveszi és feldolgozza, támogatva ezzel a körforgásos gazdálkodást.
A programmal már az első évben mintegy 10 ezer köbméter vágott polisztirol begyűjtését és feldolgozását célozta meg a magyar gyártó, amiből így nem válik környezetet terhelő hulladék, hanem olyan újrahasznosított termék lesz, amely tovább csökkenti az épületek energiaigényét.
„Úgy gondoljuk, hogy a Hungarocell Zöld Programmal példamutató és meghatározó mérföldkövei leszünk a körforgásos gazdálkodás megteremtésének a magyar építőiparban” – mondta el Pécsi László, a Masterplast Hungária Kft. cégvezetője.
Az épülettömbök elhelyezkedése kiemelt városképvédelmi jelentőséggel bír; a történeti homlokzatok megőrzik eredeti arculatukat, visszaállítva a régi színezésüket.
Építőipari Nívódíjat vehetett át a Magyar Építő Zrt. a Nemzeti Atlétikai Központért.