Helyreállították a huszadik század legelején épült szombathelyi múzeum homlokzatát, hattyúházát, valamint a kertet és az azt övező díszes kerítést is.
Csaknem ötszáz millió forintnyi kormányzati támogatást fordítottak Szombathelyen a Szent Márton Terv keretében a Savaria Múzeum homlokzatának felújítására és az épület előtti közpark helyreállítására - közölte a hétfői avató ünnepségen Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere.
Az egykor kultúrpalotaként is szolgáló múzeumépületet 1908-ban adták át, és akkoriban az ország legszebb múzeumai közé tartozott. A múzeum épülete mellett folyó Gyöngyös-patak partján egy „hattyúház” is állt. Ezt a mostani felújítás során rekonstruálták, csakúgy, mint a park díszes kerítését. A kert megújítása során megóvták az idős fákat, de átláthatóvá, kertészetileg jobban kezelhetővé tették a területet, új padokat, szemétgyűjtőket és kerékpártárolót helyeztek ki.
Csapláros Andrea múzeumigazgató ünnepi beszédében azt hangsúlyozta, hogy a múzeumoknak ma már számos olyan feladatuk van az egyre növekvő gyűjtemények tárolásán és gondozásán túl, amelyhez tér kell, például a múzeumpedagógia vagy az élethosszig tartó tanulás támogatása, de a hátrányos helyzetűek felzárkóztatásának segítésében, a közösségformálásban vállalt új szerepek is ide tartoznak.
A szombathelyi múzeumok ma már csaknem ötszázmillió múzeumi tárgyat, emléket őriznek, és ez a szám évről évre növekszik, hiszen "minden érték - még a sportrelikviák is - idővel egy múzeumban kötnek ki" - tette hozzá az igazgató.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.
Újabb modern, világítással és vízelvezetéssel ellátott sportpályák épültek a Magyar Labdarúgó Szövetség fejlesztési programjában, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. közreműködésével. Négy borsodi településen a projekt segítségével a hátrányos helyzetű térségekben élők számára is 21. századi körülményeket teremtettek a mozgáshoz.