Másfél milliárdos uniós támogatással kívül és belül is rekonstruálják Magyarország második legrégebbi gótikus templomát.
Jelentős átalakítás előtt áll a soproni Szent Mihály-plébániatemplom. Magyarország második legrégebbi gótikus temploma felújításához a közbeszerzési eljárást májusban indítják el és a tervek szerint még idén elkezdődhetnek a munkálatok. A kétmilliárd forintot meghaladó műemléki és turisztikai célú beruházásból 1,5 milliárd uniós támogatás, a fennmaradó összeget kormányzati forrásból fedezik.
A templom eredetijét a 13. században román stílusban emelték, és a 15. században gótikussá építették át. Mai alakját a 19. század neogótikus rekonstrukciója formálta 150 évvel ezelőtt, idősebb Stornó Ferenc tervei alapján. Ezt az állapotot állítják helyre a mostani felújításkor, emellett megújul a műemlék épület környezete.
A projektről Horváth Imre kanonok, városplébános tájékoztatta az MTI-t. Elmondása szerint a külső rekonstrukció során többek közt új kőlábazatot raknak le, kicserélik a tetőszerkezetet, tisztítják és javítják a külső kő-, illetve vakolt felületeket, láthatóvá teszik a torony neogótikus ablakait, amelyeket most a lamellák eltakarnak. A templom szomszédságában lévő, rossz állapotú sekrestyésház új külsőt és funkciót kap: többek között interaktív konferencia- és közösségi termeket alakítanak ki benne.
A templombelső felújításának részeként a szentély előtt új kőpadlót raknak le elektromos fűtéssel, továbbá restaurálják a belső fa berendezéséket, a falképeket, új kovácsoltvas elemeket helyeznek el, valamint a hangosítást és a világosítást is korszerűsítik.
A kanonok szavaiból az is kiderült, szeretnék visszahozni a templomba Bartolomeo Altomonte 4-szer 2 méteres, XVIII. századi oltárképét, amely eredetileg a templomban volt, de most a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán látható. A tervek közt szerepel látogatói útvonalak és interaktív kiállítóterek kialakítása is.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.