Az Ybl-ház második világháborúban szenvedett sérüléseit most sikerült teljes egészében kijavítani.
Megnyílt pénteken az Ybl Budai Kreatív Ház a Várkert Bazár szomszédságában. Az Ybl Miklós által tervezett, 1882-ben átadott vízház átfogó rekonstrukción esett át.
Az épület sajtóbejárásán Oláh M. Zoltán építészmérnök, a felújítást végző Konstruma Mérnöki Iroda Kft. vezetője közölte. A 2016 végén kezdett munkálatok keretében megtörtént többek között
Mint hangsúlyozta, sokoldalú funkciójú épületet terveztek, amely a következő évtizedek igényeit is ki tudja majd szolgálni. Így került sor a terasz felől egy alsó bejárat megnyitására, amely közvetlen lejáratot biztosít az épület alsó termeihez.
Az egykori kávézó rész ismét hasonló funkcióban működik, a korábbi gépterem, majd kaszinó pedig kiállító- és rendezvényhelyszínként üzemel.
Az eseményen az I. kerület polgármestere emlékeztetett, a terület nemrég még a világ legveszélyeztetettebb műemlékeinek listáján szerepelt. „A vízházban kaszinó működött, a Várkert Bazár épületeiben pedig szociális lakások és műtermek voltak” - idézte fel Nagy Gábor Tamás. A romos Várkert Bazár megújítása után az Ybl-vízházat 2016-ban vásárolták meg a Pallas Athéné Alapítványok az akkori magántulajdonostól. „A rekonstrukcióval befejeződött a Lánchíd utca megújulása” - mondta el a polgármester.
Kelecsényi Gergely restaurátor, az ALAKart Ipar- és Képzőművészeti Kft. vezetője hozzáfűzte, az épület számtalan sérülést szenvedett a II. világháborúban. Sokáig állt üresen, majd csupán részlegesen újította fel az akkori befektető.
„Most lehetőség nyílt arra, hogy a restaurálási munkákat a tervező Ybl Miklóshoz méltó módon végezzék el, hozzátéve 21. századi gondolatokat is”
- emelte ki a szakember.
A Pallas Athéné Alapítványok közlése szerint a beruházás összköltsége mintegy 3 millió euró volt.
A ház Szőke Gábor Miklós szobrász Félúton című kiállításával nyílt meg péntek délután. A szobrász elmondása szerint a mostani az első retrospektív tárlata, amely áttekinti eddigi életművét, de új, erre a kiállításra készült munkákat is bemutat.
A teraszon Szőke Gábor Miklós egy-egy oroszlán- és bálnaszobra látható, a bejáratot pedig a művész emblematikus Dante kutyái őrzik.
A június 10-ig nyitva tartó tárlat az alsó szintről, Szőke Gábor Miklós gyermekkori rajzaival, majd fiatalkori szobraival, szobortanulmányaival indul, és visszatekint a lécekből építkező, jellegzetes stílus kialakulásának időszakára, majd bevezet a művész dantei magánmitológiájába is.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.
A Liszt Ferenc Repülőtér közelében építkeztek.