A restaurálás mellett középkori kertépítészeti technikák felhasználásával fűszer- és gyógynövényfélékből készül majd el a Királynék kertje.
Miskolc önkormányzata kihirdette a Diósgyőri vár építési és restaurálási munkáira vonatkozó közbeszerzést. Ahogy azt már korábban megírtuk, a vár újabb rekonstrukciós fázisára több mint 10 milliárd forint értékű többlettámogatást ad a kormány három ütemben: 2019-ben 2 milliárdot, 2020-ban 4 milliárdot, 2021-ben pedig 4,2 milliárdot.
A Modern Városok Program keretében megújuló Nagy Lajos korabeli várat korhűen rekonstruálják majd, hitelesen bemutatva ezzel a magyar történelem egy jelentős korszakát. A vizesárok helyreállítására és a hidak újjáépítésre 6 milliárd forintot különítettek el, valamint a projekt további részeire is biztosítottak egy 5 milliárd forintos keretet. A fejlesztés célja, hogy a vár és közvetlen környezete Közép-Európa meghatározó turisztikai központjává váljon.
A fejlesztés második ütemében a belső vár rekonstrukciójában mintegy 4500 négyzetméter alapterületű új épületet fognak kialakítani a korabeli stílus követelményeit figyelembe véve, valamint 652 négyzetméternyi külső területet is restaurálnak.
A meglévő funkciók megtartása mellett egy éttermet létesítenek a nyugati ebédlő-palotaszárny első emeletének visszaépítésével. Ezen kívül a nyugati szárnyhoz kapcsolva az ötszögű bástya és egy gépészeti helyiség is kivitelezésre kerül.
Az északnyugati szárnyban visszaépítik a lépcsőházi tornyot és az azt megkerülő rámpát is, ezek fogják biztosítani az eltérő szintek megközelíthetőségét. A tornyok helyreállításával a legfelső szinteket fedett ás nyitott kilátóként is használni tudják majd. A történelmi szerkezetek, boltívek és boltozatok falazási munkáinál fa mintaívek és állványzatok készülnek.
A harmadik ütem során a külső vár felújítására kerül sor. A Királynék kertjét középkori kertészettechnikával, korabeli forrásokból kiválogatott fűszer- és gyógynövényekkel telepítik be. Többek között négy bástyapárat is visszaépítenek, külső várteraszokat létesítenek, két szinten pedig végigsétálható várfalat alakítanak ki.
A négy égtáj felé tájolt rekonstrukción visszaépülő ikertornyokban turisztikai attrakcióként egy interaktív kiállítást alakítanak ki, és rekonstruálják a régi konyhaépületet is. A harmadik ütem során összesen 2880 négyzetméter alapterületű építményt alakítanak ki, illetve 1970 négyzetméternyi külső térnek adják vissza középkori arculatát.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.