A 250 éves egykori rendház ma a Szent István Király Múzeumnak ad otthont.
Miután nemrég beszámoltunk arról, hogy eldőlt: a helyi érdeketségű Fehérép Kft. és a fővárosi Sasad Építő Kft. restaurálja és fejleszti a székesfehérvári Szent István Király Múzeum épületét, most ünnepélyes eseményen kezdődött el a projekt. Az egykori királyi fővárosban az Árpád-ház Program keretében újul meg és bővül mintegy 5,5 milliárd forintos állami és 189 millió forintnyi városi keretből.
A múzeumban új és 21. századi terek nyílnak majd, azonban külsőleg megőrzi, illetve visszakapja eredeti formáját a renováció után is. Az önkormányzat korábban már egy raktárépületet is vásárolt az intézménynek, hogy a korábban méltatlan körülmények között tárolt régészeti leleteknek is helyet biztosíthassanak.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta: az intézmény életének eddigi legnagyobb felújítási munkája után bármilyen kiállítás megrendezését el tudják majd vállalni.
A beruházás során a csaknem háromezer négyzetméteres épület a jelenlegi gazdasági udvar részbeni beépítésével bővül mintegy 620 négyzetméterrel. Ebben az új szárnyban alakítják ki a fogadóteret és a kiszolgáló helyiségeket, míg az eredeti épületrészekben - a felújítást követően - a kiállítóterek lesznek.
A múzeum központi épületéül szolgáló 1742 és 1756 között felépített műemlék a mai Fő utca – Szent János köz – Oskola utca által határolt területen található, eredetileg jezsuita rendházként készült el, melyhez templom is kapcsolódik. Az építkezést feltétezhetően Paul Hatzinger tervei alapján végezték el.
Monoron épül a CEVA-PHYLAXIA új gyáregysége.
Terápiás, oktatási- és turisztikai célokat is szolgál majd a Nagyvázsonyban megvalósuló lovasbázis.