A komplex és számos funkciót betöltő épületegyüttest a Grabarics Kft kivitelezi.
Országszinten egyedi óriáskupolát létesít a Grabarics Kft. a gödöllői versenyuszoda területén. Korábban már megírtuk, hogy az uszoda impozáns látványterveiből hamarosan valóság lesz, valamint, hogy elindult a beruházás második üteme is.
Jelenleg a kivitelezők a 20 méter hosszú versenymedence és a medencét kétoldalról ölelő, 600 fős lelátó feletti nagykupola tetőszerkezetének kiépítésén dolgoznak.
A majdan 24 méteres belmagasságú kupola szerkezetét és technikáját tekintve az egyik legnagyobb rétegelt-ragasztott fatartós építménynek számít Magyarországon.
A kész kupola összesen 42 rétegelt-ragasztott óriás fatartóból fog összeállni, melyek 22-30 méter hosszúak, ezzel együtt csupán három ilyen típusú építmény lesz az országban.
A fatartókat a JAF Holz Ungarn Kft. gyártotta, az acélszerkezetért a Weinberg szakemberei feleltek, míg a kivitelezést a Techno Qualitas Kft. végzi. A munkálatok gördülékeny haladásához a Peri Kft. állványai is hozzájárulnak.
A kupola a tervek szerint május közepére el is készül.
Egy 10x10 méter alapterületű, közel 23 méter magas és 25 tonna önsúlyú PERI UP Flex teherhordó állványszerkezetet alkalmaztak a kivitelezők az uszoda kupolájának ideiglenes megtámasztásához és összeszereléséhez.
A teherhordó állvány merevségét félmagasságában egy acél hevederekből kialakított tárcsa adta, és az állványzat tetején – 23 méter magasan – történt a munkaszint kialakítása. Itt egy acélhevederekből mint főtartókból, valamint GT24 rácsos fatartókból, mint fióktartókból álló felszerkezetre 21 mm vastag zsaluhéj-borítás került.
Az állvány a tetőszerkezet építésének menetéből adódóan egyszerre két funkciót is betölt. Elsődleges szerepében teherhordó állvány, amíg az Opeiont és 8 db főtartót – melyek a medence 4 sarkán álló vasbeton „tornyokhoz”, azaz a lépcsőházakhoz kapcsolódnak – összeszerelik. Miután a 8 főtartót és az Opeiont összeszerelték, onnantól a tetőszerkezet önhordóvá válik, tehermentesítik az állványt, mely ezután már munkaszintként funkcionál a további szereléshez.
Az állvány kialakítása során az alábbi kihívásokkal kellett szembenézni:
Az egykor a királyi kastély kertjéhez tartozó, később a Gödöllői Egyetem kertészetének otthont adó területen Gödöllő több mint 30 ezer lakójának régóta vágya és igénye egy korszerű és megfelelő befogadóképességű uszoda.
Végül hosszú előzmények után a tényleges kivitelezés a munkagödörrel és a terület elhatárolással 2018-ban indult, mára pedig zökkenőmentesen, látványos ütemben halad. Mindezt annak ellenére, hogy a helyszín adottságai és az építészeti elgondolások a kivitelezőktől különleges műszaki megoldásokat követelnek.
A területről több romos és használhatatlan épületet el kellett bontani ahhoz, hogy a földmunkák elkezdődjenek. A kész épület lefelé majdnem 5-8 míg felfelé 26 méteren terjed majd. Előbbi az építőgödör alját, míg utóbbi a kész kupola csúcsát jelenti, tehát, bár az épület arányai miatt ez nem látszik elsőre, de a teljes épület több mint 10 emeletet fog át a föld alatt és felett.
Mindez egy nagyjából 35 ezer négyzetméteres építési telken (ebből 21 ezer négyzetméter zöldterület lesz), míg az épület hasznos alapterülete 7759 négyzetméter, a fennmaradó területen 90 férőhelyes parkoló készül.
A főbejárat és a kocsibehajtó az Ady Endre utca felől nyílik majd, de az uszoda gyalog a patak felől és a parkon át is megközelíthető lesz, az épület pedig nem lesz elkerítve. Mivel uszodáról van szó, külön végig kellett gondolni, hogy a gépészettel és más helységekkel együtt mélyen a földbe süllyesztett, anyagában vízzáró, 50x25-ös versenymedence mitől nem fog elmozdulni az építés során.
Hiszen, bár mindkettő betonból készült, a magas talajvízszint miatt a helyzet jellegében mégis olyan volt, mintha egy üres lavórt próbálna valaki a víz alá nyomni.
Ezt a problémát úgy oldották meg a kivitelezők, hogy a területen folyamatosan működő, vákuumkutas szivattyúkat állítottak üzembe, amelyek állandóan alacsonyan tartották a talajvíz szintjét, amíg a medence el nem készült. A mostanra szerkezetkész nagymedencét ezután feltöltötték a kiemelt talajvízzel – erre amúgy is szükség van, hiszen ki kell próbálni, bírja-e a terhelést, megfelelően vízzáró-e.
A medence és a benne lévő víz súlya pedig már elegendő volt ahhoz, hogy megakadályozza a „felúszást”, így a talajvízcsökkentő szivattyúkat fokozatosan el lehetett bontani.
A folyamatosan készülő épület mostanra már elég nehéz ahhoz, hogy a tömegével a helyén tartsa a medencéket akkor is, ha magas talajvíz-szintnél leeresztik. Így az arra járókat az a sajátos helyzet fogadta, hogy a falak még nem voltak készen, de a medence már fel van töltve vízzel, ami az építkezés kívülállók számára különös technikai velejárója.
A szabványos versenymedencét övező 600 fős lelátó is hamarosan teljesen elkészül, az uszoda így nemzetközi szintű vizes sportesemények rendezésére is alkalmas lesz.
Az első ütemnek a már említetteken kívül egy wellness részleg, konditerem, öltözők és egyéb kiszolgáló egységek is a részei, míg az eddigiekhez szervesen kapcsolódó második ütemben egyebek mellett egy harmadik, 10x25 méteres bemelegítő medence is elkészül, csakúgy, mint a rövidesen ide költöző vízilabda csapatoknak szánt öltözők. Közben látványosan épül a parkoló, a közművek és utak pedig elérték az épületet. A két ütem egységes komplexumot alkot, így átadásukra is egyszerre kerül majd sor.
Hét emeletes lakópark beruházása rajtol el az év végén.
Környezetbarát gyárral erősít a német ZF Chassis Modules, a Market építette fel a komplexumot.