A kastély falai között töltötte mézesheteit 1847 szeptemberében és októberében Petőfi Sándor és Szendrey Júlia.
Az erdélyi Koltón felavatták az európai uniós forrásokból felújított Teleki-kastélyt - írta meg a Krónika erdélyi magyar napilap.
A 18. század közepén épült barokk kastély a maszol.ro portál korábbi cikke szerint meglehetősen rossz állapotban volt a felújítás előtt. Az átfogó korszerűsítés az alagsortól a tetőzetig mindenre kiterjedt.
A kastély felújítására a helyi önkormányzat nyert 2017-ben másfél millió eurós támogatást. A kastélypark fősétányának a megújítását a Bethlen Gábor Alap támogatta.
A felújított kastélyt csak részlegesen sikerült berendezni. Felső emeletének kiállítótermében nagybányai képzőművészek gyűjteményes kiállítása tekinthető meg, a lenti termekben a korábbi koltói Petőfi-múzeum műtárgyait állították ki. Amint a rendezvényen bejelentették:
az év végéig készül el az az állandó kiállítás, amelyet az önkormányzat a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen létesít.
A Krónika Zákonyi Botondnak, Magyarország bukaresti nagykövetének a szavait idézte, aki elmondta:
ritkán találkozott olyan romániai EU-s projekttel, amelyik ennyire tökéletesre sikeredett volna.
Az épület felújítását tervező Stefan Pascuti építész felidézte: volt olyan időszak, amikor Csendes Lajos polgármesteren kívül senki nem hitt abban, hogy megújulhat a kastély. A polgármesternek és az építőknek az egykori tulajdonos Teleki család leszármazottja, Galántai Zsombor is köszönetet mondott.
A ceremónia keretében kopjafát állítottak a kastélyparkban azoknak a helybélieknek, akik a kommunista diktatúra idején - míg a kastélyban a mezőgazdasági termelőszövetkezet rendezkedett be - gondoskodtak arról, hogy az épületben Petőfi-emlékszoba legyen, és ezzel éltették a koltói Petőfi-kultuszt.
A Nagybánya szomszédságában fekvő, 2500 lakosú Koltón a lakosság 55 százaléka vallotta magát magyarnak a 2011-es népszámláláson.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.