Mintegy 6 milliárd forintos beruházás alapkövét tették le a megyeszékhelyen.
Kicsit több mint egy év alatt, 2021 decemberére készül el a beruházás, melyben a Debreceni Egyetem (DE) Magyarország legnagyobb szuperszámítógépnek adhat otthont – derült ki a pénteki alapkőletételen.
Jelenleg Magyarországon 0,45 petaflopos kapacitás áll rendelkezésre, nemzetközi együttműködéssel külföldi kapacitásokat is használnak a hazai kutatók (a FLOPS angol mozaikszó, jelentése másodpercenkénti lebegőpontos operáció, lényegében magas igényű munkavégzési kapacitást mérnek vele egy számítógépnél). Ezt 2022-ig mintegy megtízszerezik: 5 petaflopsra növelik a szuperszámítógépes kapacitást.
A cél, hogy Magyarország ott legyen a világ legjobbjai között.
Szijártó Zoltán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) elnöke kifejtette: a szuperszámítógép telepítésével a Debreceni Egyetemen olyan kompetenciaközpont jön létre hatmilliárd forint európai uniós forrásból, amelyhez
a tudományos felhasználók mellett a gazdaság szereplői is kapcsolódhatnak.
A beruházás keretében bővítik a szuperszámítógépet befogadó épületet, fejlesztik az alapinfrastruktúrát, a kompetenciaközponthoz kapcsolódóan pedig olyan képzési programot indítanak az egyetemen, hogy a végzősök a legmodernebb technológiát is tudják használni.
Bács Zoltán, a DE kancellárja felidézte, hogy az egyetem a kezdetektől élen jár a hazai szuperszámítógép-programban: 2015-ben üzembe helyezték Leót, a világ akkori ötszáz legnagyobb teljesítményű számítógépének egyikét.
Az új szuperszámítógépet Leó mellett helyezik el, neve még nincs, arról a KIFÜ honlapján szavazhatnak október végéig az érdeklődők - hangzott el a projektindító rendezvényen.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.