A projekt célja egyebek mellett olyan tavi halnevelő létesítmény megépítése volt, amely infrastruktúra hátteret biztosít többek között az intézet génbanki tevékenységéhez is.
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével halastavakat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason.
A helyszíni sajtótájékoztatón kiderült: a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programból (MAHOP) elnyert közel 394 millió forintból 2019 júliusától a Csordajárás területén, 17 hektáron 19 tavat alakítottak ki tápcsatornával, töltő- és lecsapoló csatornákkal együtt.
A projekt célja olyan tavi halnevelő létesítmény megépítése volt, amely infrastruktúra hátteret biztosít:
Mindemellett a HAKI elnyert egy másik MAHOP-pályázatot is, amelynek a kivitelezése a tervek szerint jövő év elején kezdődik: egy új szivattyútelepet alakítanak ki a Csordajárás területén, így a tavak kétirányból is elláthatók lesznek vízzel.
A génbanki tevékenység segítségével három ponty hibridet tenyésztett már ki a vállalat, amelyek a hazai pontytenyésztés jelentős részét adják és a tiszai cianid szennyezés után segítették a nyurgaponty visszatelepítését a folyóba.
Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója elmondta, a beruházás a magyar halászati kutatás erősödését szolgálja; egy mintaprojekt, amely az agro- és horgászturizmushoz, továbbá az őshonos fajok megőrzése révén a természetvédelemhez is kapcsolódik.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.