Az építőipari hagyományoknak megfelelően az utókornak szánt üzenetekkel teli időkapszulát helyeztek el az épület padlóburkolata alá.
Befejező szakaszához ért a Liget Budapest Projektben épülő Magyar Zene Háza kivitelezése, és e jeles alkalomból az építőipari hagyományoknak megfelelően az utókornak szánt üzenetekkel teli időkapszulát helyeztek el az épület padlóburkolata alá.
Az ünnepélyes eseményen Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa, Gyorgyevics Benedek, a Liget Budapest Projekt megvalósításával megbízott Városliget Zrt. vezérigazgatója, és Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója helyezték be a földbe a különleges emléktárgyakat tartalmazó speciális hordozót.
Lapunk kérésére a kivitelező Magyar Építő Zrt. szakemberei és vezetői is kifejtették gondolatukat a különleges építmény kapcsán.
„Fantasztikus érzés részt venni egy ilyen emblematikus projektben. A Magyar Építő életében a számos nagyszabású projekt mellett ez a ház az utóbbi évek legkiemelkedőbb munkái közé tartozik. Jó érzés részt venni egy ilyen természetközeli projektben, amely egy olyan világhírű tervező által megálmodott épület, ami már a tervezőasztalon számos díjat nyert. Bízunk abban, hogy a kivitelezés befejezése után is számos elismerésben fog részesülni – nyilatkozta Szikszai Zoltán, a Magyar Építő Zrt. elnök vezérigazgatója.
Kiss Márk gazdasági igazgató zeneszeretete miatt is különösen várja a létesítmény elkészültét:
„Titkon remélem, hogy mint zenerajongó az átadás előtti napokban be tudom járni az épületet, ezt követően pedig a szűk családi körömmel tervezek eljönni, ugyanis mindannyian zenerajongók vagyunk, így a szüleimet szeretném elhozni egy közös koncertre” – mondta az igazgató.
Az egyedi épület kivitelezése számos kihívást rejt magában, melyet a kivitelezők napról-napra sikeresen megoldanak.
„Nagyon nehéz lenne kiemelni egy dolgot, ami a kedvencem a projekt kapcsán; egy átlagos projekt esetében sem könnyű, viszont a Zene Háza európai szinten is egyedülálló. Ennek ellenére a leveles álmennyezetet emelném ki személyes kedvenc elememként, ami a legnagyobb kihívást okozza a mai napig is, de természetesen ezt is meg fogjuk oldani, és egy gyönyörű szép házat adunk át az idei év végén” – fejtette ki Oravecz László műszaki vezérigazgató-helyettes.
Papatyi Balázs létesítményfőmérnök kifejtette, hogy a szakemberek lelkétől válik végül igazi maradandó értékké az épület:
„Mindig az a legkedvesebb projekt, amin éppen az ember dolgozik, de azt gondolom, hogy a Zene Háza önmagában is egy érdekes időutazásra hívja azt a zenekedvelő embert, aki itt látogatást tesz. Amellett, hogy szép az épület, nagyon jól meg fognak férni egymás mellett a különböző korok zenei ágazatai” – mondta Papatyi Balázs.
„A kivitelezés azért is különleges számunkra, mert még mi építők is meg tudjuk tenni, hogy a jövő emberének, aki akár 100 év távlatában felbontja az időkapszulát, megláthatja az első kézből kapott hiteles információkat és megtudhatja, hogy is zajlott itt az építkezés 2021-ben. Azt gondolom, hogy mindenki, aki tett ezért a házért az megérdemli, hogy egyszer valóban az arcával és a nevével megjelenjen a jövő számára” – tette hozzá.
„Minden szakmának megvan a szépsége, de mi építészek azt gondolom úgy tudunk értéket teremteni és a jövő számára fennmaradni, hogyha a végén a lelkünket is beleadjuk. Nagyon örülök, hogy a Zene Házának építésében részt vehettem” – zárta gondolatait a szakember.
„Több mozzanatot is ki tudnék emelni, amire akár évtizedek múlva is emlékezni fogunk, de az üvegszerkezet építése kuriózumnak számított már csak a mérete kapcsán is. Mindemellett a vasbetonszerkezetbe integrált acélszerkezet és a gombamód formán 101 fénykúttal lyuggatott tető készítése is izgalmas feladat volt” – mondta el Molnár Ákos építésvezető.
A 2021 végén megnyíló zenei beavató intézményt számos rangos nemzetközi díjjal ismerték már el, legutóbb a CNN és a World Architecture Community 2021 legjobban várt épületei közé választotta.
A kapszulában széles körű zenei válogatást, az intézmény tervpályázatával, kivitelezésével, koncepciójával kapcsolatos főbb dokumentumokat, sajtómegjelenéseket és az épülethez köthető „ereklyéket” helyeztek el. Az utókornak szóló üzenet az épület 80 méter átmérőjű egyedi kialakítású tetőzetének origójába került, amely egyben a hanghullám ihlette padlóburkolati díszítés kezdőpontja is.
„A zenei válogatás sokszínűségével azt is jelezni szerettük volna, hogy a Magyar Zene Házának fontos törekvése, hogy minden zenei műfaj otthonra találjon benne” – mondta Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa. Így az időkapszulában elhelyezett hordozón jól megfér egymás mellett többek között a magyar népdal, Haydn, Cseh Tamás, az Európa Kiadó, Bartók Béla, Bach és Beethoven is.
A Magyar Zene Háza a Városligeti-tó mellett, a Vajdahunyad vára és a Műjégpálya épülete közelében épül, a hajdan volt, évekig használaton kívüli lerobbant Hungexpo irodaházak helyén, a világhírű japán építész, Sou Fujimoto tervei alapján (magyar partner: M-Teampannon).
A tervező célja a természetes és az épített környezet közötti határvonal vizuális feloldása, a természet és a kultúra különleges harmóniájának megteremtése volt, ezt segíti és jelképezi egyben a Magyar Zene Háza üvegfala, amely az épület légiességét, transzparenciáját és egyediségét biztosítja.
A ház egyedülálló formája mögött további különleges mérnöki megoldások húzódnak meg: a homlokzati üvegfal – amely Európa legnagyobb, vízszintes szerkezeti osztás nélküli egybefüggő üvegfelülete - 94 darab egyedileg gyártott üvegpanelből áll, melyek az épület egyes szakaszain elérik a mintegy négy emeletnyi, közel 12 méteres magasságot.
A ház másik ikonikus jellemzője az organikus tetőszerkezete: az épület lebegő tetejét a hang rezgésének vizuális képéből, a hanghullámból kiindulva formálta meg a tervező. A játékos hullámzással vastagodó, majd elvékonyodó tetőzet végig a városligeti lombkorona szintje alatt marad, így is biztosítva, hogy a ház harmonikusan beleolvadjon a természetbe.
A Magyar Zene Háza izgalmas épületére a nemzetközi szakma is felfigyelt: a házat 2019-ben legjobb nemzetközi középületének választották a rangos londoni International Property Awards megmérettetésen, ami az ingatlanszakma egyik legnagyobb, széles körben jegyzett elismerése. Majd ezt követően 2020-ban a világ legjobb zenei tematikájú fejlesztésének járó fődíjat kapta meg az amerikai Music Cities Awards pályázatán. A házat ez év első napjaiban pedig a CNN és a World Architecture Community is 2021 legjobban várt épületei közé választotta.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.