A V-Híd Zrt. kivitelezésében megvalósuló szakaszon már új vágányon közlekedhetnek a vonatok az országhatár és Lőkösháza között. Megtörtént a régi pálya bontása is, melynek helyére új épül majd.
A Békéscsaba–Lőkösháza szakasz fejlesztésének alapkőletételére 2021 decemberében került sor. A projekt megközelítőleg 30 kilométer hosszú vasúti pályát érint a két település között. A teljes szakaszon átépül a már meglévő vasúti pálya, a nyíltvonali szakaszokon új, második vágányt építenek ki, továbbá elvégzik a kapcsolódó biztosítóberendezési és távközlési munkákat.
A projekt további részleteiről és haladásáról múlt hónapban részletes beszámolóval jelentkeztünk.
Most videón mutatjuk be, ahogy a V-Híd Zrt. saját tulajdonú SMD 80 átépítő géplánca a bal vágány bontását végzi az országhatár irányából Lőkösháza felé a nyíltvonali szakaszon.
Ahogy megírtuk Magyarország és Románia között új vágánykapcsolat létesült, amelyen jelenleg a vonatforgalom zajlik, így bontás közben is az új vágányon a vonatforgalom fenntartása folyamatosan biztosított.
A NIF Zrt. beruházásában megvalósuló vasúti pálya és biztosítóberendezés korszerűsítését a BL 2020 Konzorcium (vezető: STRABAG Rail Kft., tag: V-Híd Zrt.), míg az ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszer kiépítését a Thales Austria GmbH végzi. A vasúti pálya és biztosítóberendezés projekthez, valamint az ETCS L2 beruházáshoz kapcsolódó, tanúsítási folyamatok elvégzéséhez szükséges NoBo, DeBo megfelelőségértékelést és az ETCS L2 projekt kapcsán az AsBo független kockázatértékelést a RailCert Hungary Kft. látja el. A műszaki ellenőri feladatok elvégzése a BÉKÉS VASÚTI MÉRNÖK Konzorcium (vezető: UTIBER Kft., tag: FER-MAN Mérnöki Tanácsadó Kft.) segítségével valósul meg. A biztosítóberendezések telepítése és a felsővezeték-hálózat korszerűsítése a teljes vonalszakaszon a STRABAG Rail Kft. feladata.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
Jövőre a Keleti-programban újabb beruházások jönnek.