Elhelyezték az aszófői zarándokszállás alapkövét: a bontási munkálatokat követően most elkezdődhet a szerkezetépítés a Possibuild Kft. és a B&G Építő és Üzemeltető Kft. kivitelezésében épülő kétszintes épületen.
Kedden lezajlott az Aszófőn épülő zarándokszállás alapkőletételi ünnepsége, ahol kiderült: a Tihanyi Bencés Apátság tulajdonában lévő telken egy 240 négyzetméteres zarándokszállást építenek. A kivitelező konzorcium vezetője a Possibuild Kft., a konzorcium tagja a B&G Építő és Üzemeltető Kft.
Az eseményen részt vett Révész Máriusz, aktív magyarországért felelős kormánybiztos, Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára, Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője, Gergely Gellért OSB, Aszófő plébánosa, Mihályi Norbert Jeromos OSB, a Tihanyi Bencés Apátság perjele és Keller Vendel, Aszófő polgármestere.
Révész Máriusz kormánybiztos az eseményen elmondta:
a beruházás hozzájárul a vándortáborozás hagyományának újjáélesztéséhez, és fontos, hogy megmutassuk a gyerekeknek, hogy nem csak a virtuális világban lehet élni, hanem onnan kilépve valódi élményeket is kell szerezni.
A projekt teljes költségvetése közel nettó 140 millió forint, amelyből 98 millió forint támogatást az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ Nonprofit Kft., Téry Ödön Nemzeti Turistaház-fejlesztési Program nyújtott, további 25 millió forint támogatást pedig a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága biztosított.
A kétszintes épületben:
„A beruházás a Balaton-felvidéki zarándokutakon résztvevőknek, zarándok táborozóknak és a vonzáskörzetbe érkező egyházi iskolák diákjainak biztosít majd lelkigyakorlatokra és egyházi kirándulásokra, illetve biciklitúrákra helyszínt.” – nyilatkozta lapunknak Ányosi Álmos, a Possibuild Kft. projektvezetője.
„A bontási munkálatokat követően megkezdődik a szerkezetépítés, melyet a talpgerenda vasszerelésével, majd kibetonozásával kezdünk meg. Ezután a főfalak falazásával folytatjuk a munkálatokat” – avatott be a részletekbe a projektvezető.
A főfalak építését követi a födém és lépcső bevasalása, valamint kibetonozása, a fedélszék megépítése után pedig a bádogos és tetőfedő munkálatokat végzik el a szakemberek. A belső aljzat szigetelést követően a statikai tervek szerint egy 12 centiméteres vasalt aljzatot építenek meg a kivitelezők, majd a válaszfalak- és a burkolatok építése, végül pedig a vakolás és festés következik, illetve a homlokzati kőburkolat kiépítése és a homlokzatszínezés.
Az épületvillamossági, épületgépészeti és szigetelési szakkivitelezéseket folyamatosan, a szerkezet kivitelezést lekövetve végzik.
„A projekt keretein belül az építési helyszínen korábban állt iskola épületéből kimentett termésköveket egy támfal és a kerítés kivitelezésénél használják fel, ezzel is megőrizve a korábbi épület lelkét” – tette hozzá Ányosi Álmos.
A szálláshely átadása várhatóan 2021. október közepén történik meg.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.