Az Épkar és az FK-Raszter szakemberei munkája nyomán egyre jobban hasonlít eredeti, középkori formájára Nagy Lajos király egykori székhelye, a diósgyőri vár.
Ismét friss galériával számolunk be Északkelet-Magyarország egyik legjelentősebb építőipari projektjéről, a Diósgyőri várat a tágabb térség turisztikai központjává formáló beruházásról. A nagyszabású fejlesztés a Modern Városok Programban valósul meg a miskolci városrészben az Épkar Zrt. és az FK-Raszter Zrt. kivitelezésében. A beruházásról az Épkar munkatársai, Stupeczky Attila építésvezető és Csehes Réka munkahelyi mérnök tájékoztatta a magyarepitok.hu-t.
A vár turisztikai vonzereje azért is lesz várhatóan jelentős a V4-es országokban, mert annak a Nagy Lajos királynak volt az egyik székhelye, aki egyszerre Magyarország és Lengyelország királya is volt.
A projekt két részre bontható: a belső és a külső várban is dolgoznak a kivitelezők. Az utóbbi munkaterülethez tartozik a Királynék kertje is, melyet középkori kertészettechnikával, korhű fűszer- és gyógynövényekkel ültetnek be. Itt többek között négy bástyapárt is visszaépítenek, külső várteraszokat létesítenek, két szinten pedig a várfalon is végig sétálhatnak majd a látogatók a beruházás befejeztével.
Ezen a területen márciusban folytatódtak a hatszögletű lépcsőházi torony szerkezetépítési munkái, amely hamarosan eléri a végleges 22 méteres magasságát. Ugyanitt az Épkar munkatársai elkezdték a lépcsőházat megkerülő rámpa föld-, illetve sziklabontási feladatait is. Hamarosan visszanyeri régi-új formáját az Ernye bán torony is, amely eredetileg a vár elsőként felépített kaputornya volt a középkorban.
A Királynék kertjének födéméhez tartozó attikafal is elkészült, ezt hamarosan faragott kő párkánnyal zárják le. A külső vár körüljáró teraszai az attika fallal együtt megkapták a bitumenes vízszigetelési rétegrendjüket, hogy az alsó szintek vízszigetelése biztosított legyen. Szintén födémmunkákat végeznek a külső várban egy közönségforgalmi vizesblokkon is, melynek tetejére később majd növényeket is ültetnek, valamint elkezdték a terület északi oldalára tervezett fogadótér kialakítását is.
A belső vár rekonstrukciójában mintegy 4500 négyzetméter alapterületű új épületet alakítanak ki. Az északnyugati szárnyban visszaépítik a lépcsőházi tornyot és az azt megkerülő rámpát is, a tornyok helyreállításával pedig a legfelső szintek egyben kilátóként is funkcionálnak majd.
Itt a nyugati oldalon egy étterem várja majd a turistákat, ezt hatalmas tartópillérek támasztják alá: a kivitelezők az elmúlt időszakban ezeken a pilléreken dolgoztak, illetve hamarosan kőburkolattal is ellátják őket.
Az Épkar munkatársaitól végül megtudtuk még: a belső várban a nyugati oldal kivételével a második emeleten a belső udvar felé néző falakba már mindenhol beépítették a kő ablakkereteket és jelenleg a kávák finomításain dolgoznak.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.