Az Épkar és az FK-Raszter közös munkájával egyre jobban kirajzolódik a vár dicsőséges középkori korszakát felelevenítő forma.
Havi rendszerességgel mutatjuk be részletesen Északkelet-Magyarország egyik legérdekesebb és legjelentősebb építkezését: a Diósgyőri Vár turisztikai beruházását.
A Modern Városok Program támogatásával Miskolcon megvalósuló projektben nemcsak Magyarország, hanem a visegrádi négyek és a közép-európai térség egyik legjelentősebb látványosságát fogják átadni.
Mint korábbi írásainkban is, most is az Épkar Zrt. - FK-Raszter Zrt. kivitelezői konzorcium vezető tagja, az Épkar Zrt. munkatársai adtak tájékoztatást a várról: Kolozsvári Zoltán projektvezető, Stupeczky Attila építésvezető és Csehes Réka munkahelyi mérnök tájékoztatta lapunkat a legfrissebb részletekről.
A projekt alapvetően két részre osztható: a belső és külső várra. A külső várban
Az elmúlt időszak munkálatai közül az Épkar mérnökei most az ezen a területen zajló feladatokról adtak a magyarepitok.hu-nak bővebb tájékoztatást.
A külső vár déli bástyájában a kivitelezők elkészítették a lépcsőszerkezetet, amely felvisz a földszintre – tudtuk meg. Emellett befejezték a munkát az északi és a keleti oldalon az épületek belső részein a szinteket tartó csillagboltozatok kőbordáin is, így elkezdődhettek a kőműves falazási feladatok is.
A kazamataszinten immár nemcsak a nyugati és déli oldalon dolgoznak, hanem a keleti oldalon is elkezdték felállítani a látványos oszlopsorokat.
A külső konyhaépületben pedig miután a kéményt kiépítették, a tető acélszerkezetét is felszerelték.
Csehes Réka elmondta: a jól ismert Ernye Bán torony födémje elkészült, itt már ismét a falazási munkálatokat végzik a kivitelezők. A hatszögletű lépcsőházi toronyban pedig nemcsak a kőfalakat építik most, hanem a kő ajtókeretek is a helyükre kerül. Végül hozzátette: a külső teraszokon a lejtbetonozás elkészült, így ezek területek most a vízszigetelésre várnak.
A projekt másik része a belső vár rekonstrukciója. Itt a projektben elkészül összesen körülbelül 4500 négyzetméternyi alapterületnyi új épület, illetve az északnyugati szárnyában a lépcsőházi tornyot és az azt megkerülő rámpát is visszakapja a vár.
Ezen a területen, mint Csehes Réka kifejtette, jelenleg több helyen is szerkezetépítési munkákkal haladnak: egyrészről az étteremnél, másrészt pedig a belső vár keleti oldalán található kápolna gyilokjáróján is ezeket a feladatokat végzik el az Épkar és az FK-Raszter szakemberei.
Monoron épül a CEVA-PHYLAXIA új gyáregysége.
Terápiás, oktatási- és turisztikai célokat is szolgál majd a Nagyvázsonyban megvalósuló lovasbázis.