A 2F-Bau Kft. munkájával a nyílászárók cseréjével kezdődött meg a zalaegerszegi Szent Rafael Kórházhoz tartozó rendelőintézet épületének energetikai korszerűsítése.
Közel negyedévszázados fennállásának jelentős korszerűsítési munkálatai kezdődtek meg a Zala Megyei Szent Rafael Kórház B épületének: Az épület déli oldalán lévő ablakok cseréjével indult az a nettó 276,3 millió forint értékű energetikai korszerűsítést célzó beruházás, amit várhatóan 2023 januárjában fejeznek be az egészségügyi intézményben. A munkálatok alatt továbbra is zavartalan a járóbetegek ellátása - írja a ZAOL Zala megyei hírportál. A beruházás helyszínén szeptember 5-én helyszíni sajtótájékoztatót tartottak, ahol hivatalosan is ismertették a projekt keretén belül megvalósuló fejlesztéseket.
A fejlesztésről nemrég lapunk is beszámolt: a BMSK Sport Közhasznú Nonprofit Kft. és az Országos Kórházi Főigazgatóság konzorciumi együttműködésében megvalósuló beruházás a
a 2F-Bau Kft. kivitelezésében valósul meg. A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében zajló „KEHOP-5.2.2-16-2016-00108 - Vidéki egészségügyi intézmények energetikai korszerűsítése” című projektben a kórház B épülete újul meg.
„Több mint 45 évvel ezelőtt, 1976 végén adták át a rendelőintézetet, s az elmúlt időszakban érdemi felújítás nem történt. A KEHOP uniós pályázaton nyert támogatásnak köszönhetően hatékonyabb lesz a közel 4500 négyzetméter alapterületű épület fűtése” - mondta el a helyszíni bejáráson Dr. med. habil Gasztonyi Beáta, a kórház intézményvezetője.
A felújítás több lépcsőben történik, a szakemberek először kicserélik a 131 darab, nagy méretű régi ablakot, helyette pedig háromrétegű, és hőszigetelt üvegezésű nyílászárókat építenek be. A nyílászárók cseréje után sor kerül a 2400 négyzetméteres homlokzat utólagos hőszigetelésére, majd az épületet végül esztétikus kompozit lemezekkel borítják. A főigazgató hozzátette,
nemcsak a homlokzat újul meg, hanem a több mint 900 négyzetméteres lapos tetőt is hőszigetelik, valamint mind a hat szinten hő- és füstelvezető rendszert építenek ki. A déli homlokzaton emellett 72 panelből álló, villamos energiát termelő napelemes rendszert építenek ki.
Elmondta továbbá, nem könnyű a beruházást menedzselni, ugyanis a felújítás alatt is biztosítaniuk kell a gördülékeny és folyamatos járóbeteg ellátást. Hozzátette, ennek érdekében a szakrendeléseket a munkafolyamattól függően, pár napra áthelyezik egy másik épületbe, az ezzel kapcsolatos pontos információkról pedig a kórház közösségi oldalain tájékoztatják a pácienseket.
A sajtóbejáráson Vigh László, országgyűlési képviselő is felszólalt, aki nyitóbeszédében hangsúlyozta, „a beruházás nem a jelenlegi, a világban tapasztalható energiaválság miatt indult.” A politikus emlékeztetett, már több éve felmerült a rendelőintézet energetikai korszerűsítése, ám most jött el az idő, hogy el tudják kezdeni a tényleges munkát.
A korszerűsítési munkálatok azért váltak szükségessé, mert az épület az építési kornak megfelelő technológiai színvonalon épült, de mára már elavult a határoló szerkezete, valamint a helyenként rosszul záródó nyílászárók már nem feleltek meg a hőtechnikai és épületszerkezettani követelményeknek, így az intézmény hőveszteséggel működött.
Vigh László megköszönte, hogy a kórház a felújítás alatt is akadálytalanul ellátja egészségügyi feladatát. Felidézte, a megyei intézményben az elmúlt nyolc esztendőben több mint 9 milliárd forint értékben zajlott modernizálás, az egészségügyi fejlesztéseket pedig továbbra is szeretnék folytatni.
Végezetül Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere úgy fogalmazott, „minden ilyen fejlesztés hozzájárul a városkép szépítéséhez, ám ennél is fontosabb a helyi egészségügyi ellátórendszer zavartalan működése, illetve az, hogy 21. századi körülményeket biztosítsanak a kliensek számára. Az önkormányzat mindent megtesz azért, hogy az alapellátás összes területe megújuljon, ezt a törekvést a TOP és TOP+ pályázatokból valósítják meg.”
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.