A VEMÉV-SZER kivitelezésében immár több mint a fele megvalósult a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum korszerűsítési munkálatainak, amely során teljeskörű felújítást és akadálymentesítést kap az Erzsébet-ligetben található intézmény műemléki épülete.
Teljeskörű felújítást kap Veszprém megye legjelentősebb múzeuma, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum. A közel száz éves, 1925-ben megnyílt és Medgyaszay István által tervezett műemlék épületben többek között sor kerül a külső és belső terek komplex megújítására és akadálymentesítésre, valamint egy liftet is beépítenek a korszerűsítési munkálatok során.
Az Erzsébet-ligetben található többezer műtárgyat, dokumentumot és fényképfelvételt is magában őrző várostörténeti intézmény tervezési és kivitelezési munkáit a város önkormányzatának megbízásából, a VEMÉV-SZER Építő- és Szerelőipari Kft. végzi el a Veszprém-Balaton 2023 EKF program támogatásával.
Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, a Laczkó Dezső Múzeum felújítása azonban egyben egy másik jelentős projekt részét is képezi, ugyanis az Erzsébet-ligetben jelenleg Veszprém belvárosának legnagyobb zöld projektje valósul meg: a fejlesztések során a szabadtéri- és parkhasználati célokat előtérbe helyezve, több szolgáltatással és szabadidős lehetőségekkel is kiegészített, egybefüggő sétálóövezetet, illetve kulturális negyedet alakítanak ki a Szent Miklós-szegi Kálvária–domb és környékén.
A projekt előrehaladásával kapcsolatosan Kadnár János, a VEMÉV-SZER Kft. létesítményfelelőse adott tájékoztatást lapunk megkeresésére. A múzeum tervezési feladatai 2022. március elején, míg kivitelezési munkálatai április közepén vették kezdetüket, az azóta eltelt idő alatt pedig immár 60-70%-os készültségnél tart az intézmény fejlesztése.
A szakember elmondta, a felújítás során már javában zajlanak a múzeum belső tereinek korszerűsítési munkálatai, ahol már a szakipari részfeladatok megvalósításán dolgoznak a kivitelezők. Ennek keretén belül elvégzik a burkolatok felújítását, a falak festését, illetve az olyan belsőépítészeti elemek átépítését és korszerűsítését is, mint az álmennyezetek, vagy a villamos- és gépészeti rendszerek.
A létesítményfelelős hozzátette, a belső oldali beton- és falazott szerkezetek helyreállítására és javítására egy speciális cement-technológiát is alkalmaznak:
a hagyományos beton helyett Oxydtron betont használnak, amely bármilyen falszerkezetek utólagos szigetelése esetében is képes egy olyan vízzáró réteget képezni, amely teljes mértékben megakadályozza a falak átnedvesedését.
Ugyanakkor más feladatokra is kiterjednek a munkák, a teljes projekt során többek között
A fejlesztések további fontos eleme, hogy az egész intézményben új gépészeti rendszereket alakítanak ki, ilyen módon az épületet leválasztják a kórház fűtési rendszeréről, és a zeneiskolából alakítanak ki új távhővezetéket.
A fűtési rendszer korszerűsítése mellett a megfelelő hűtésre is kiemelt figyelmet fordítanak: a kiállítóterekben a műtárgyvédelmi követelményeket is figyelembe vége, egy magas színvonalú és érzékenyen szabályozható klimatizációt valósítanak meg. Az épületvillamossági rendszereket is teljesen megújítják, a főhomlokzat pedig díszvilágítást kap.
Az épület teljes akadálymentesítése ugyancsak fontos része a projektnek, ennek érdekében a szakemberek beépítenek egy új liftet, illetve alaprajzi átalakításokkal a bejáratot is akadálymentessé teszik egy külső rámpa megépítésével.
A múzeum jelenleg a felújítási munkálatok ideje alatt zárva tart, és a tervek szerint 2023 tavaszán nyitja majd meg újra kapuit a látogatók előtt.
Uniós forrásokból finanszírozná a főváros Pest-Észak árvízvédelmi szakaszának újabb fejlesztési ütemében, három védvonal megerősítését. A projekt célja, hogy a fejlesztéssel a védművek magassága elérje azt a szintet, amelyet a 2013-as rekord árhullám nagysága alapján határoztak meg.
Hét emeletes lakópark beruházása rajtol el az év végén.