Rövidesen elkészülnek a több mint 6000 négyzetméteren zajló felújítással a Dunaújvárosi Egyetem főépületében és annak környezetében a ZÁÉV szakemberei.
A Dunaújvárosi Egyetem (DUE) hallgatói létszámának dinamikus növekedése és a főépület modernizálásának kettős igénye nyomán, 2023 nyarán kezdődött el az oktatási intézmény egyetlen, megmaradt szocreál stílusú épületének felújítása. Ezekről portálunk is több alkalommal beszámolt. Az idei tanévben 1200-an kezdték el felsőfokú tanulmányaikat az egyetemen, így már összesen 3500 hallgatója van az intézménynek.
Bő egy év leforgása alatt modernizálják az egyetem főépületét az ArchiNEST Építész és Mérnökiroda Kft. tervei alapján. A Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány megbízásából a munkálatokkal megbízott ZÁÉV 2023 júliusában vehette át a munkaterületet, ahol Takács István Zoltán, a projekt főmérnökének irányításával, elkezdődött a kivitelezés tíz szakaszra bontott feladatainak megvalósítása.
A 6400 négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkező épület felújításárnak elsődleges célja, a főépület energetikai korszerűsítése, ennek keretében a passzív hővédelmen kívül, kiépítik a megújuló energiát használó hőszivattyús -és a hőcserélős légtechnikai rendszereket is.
A DUE helyi védettség alá helyezett főépületét úgy újítják fel, hogy közben megtartják annak külső karakterjegyeit, hasonlóan az aula jellegzetes belsőépítészeti megoldásaihoz. Ezáltal az egyetem területén a szocreál építészet utolsó tanúját őrzik meg az utókor számára.
Az egyetem főépületét 1952-ben Malomsoky József tervezte, míg a belső terek, az aula kialakítása Minári Pálhoz fűződik. A L alakú épület különlegessége, hogy az előcsarnok a főépület középtengelyében félköríves vonalával kiemelkedik a homlokzatból. Ezen az épületrészen látható az eredeti címer, amely arra utal, hogy az 1951-53 között épített oktatási intézményben a hatvanas években a kohászati technikum működött. 1969-től huszonegy éven keresztül a Nehézipari Műszaki Egyetem Kohó- és Fémipari Főiskolai Kara képezte itt a szakembereket. 2000-től Dunaújvárosi Főiskola, majd 2016-tól egyetemként folytatódik az oktatói munka az épületben. Az utóbbi évtizedben modern campussal és kollégiummal vált egyre vonzóbbá és jelentősebbé az egyetem.
A felújítást megelőzően a kivitelezők a városi főépítésszel egyeztettek elsősorban a homlokzatról, itt ugyanis irányelv volt a meglévő struktúra megőrzése. Így kiemelt feladattá vált, hogy a főbejáratnál és a tetőhéjazat cseréjénél, a felújítás ellenére is a korábbi palaburkolatnak megfelelő hatást érjenek el. Az egyetem kérésének is eleget tett a ZÁÉV, az intézményvezetés ragaszkodott az aulaterek megjelenésének megőrzéséhez.
A kivitelezés első szakaszait a bontási munkálatok, a pince falainak injektálásával a hő- és vízszigetelés kialakításának feladatai tették ki. A padló lemezes szigetelést kapott, míg a pincefalat kívülről szakaszos körbeásás után hőszigetelték.
Az épület pince, földszint és első emeleti tereiben új elosztás szerint alakítják ki a helyiségeket. A főépület legmélyére költöztetik majd be a raktárakat, az irattárat és a szerverszobát. Szintén a pincében alakítják ki a büfét és diákcentrumot. A szerverszobát vízzáró és tűzgátló falakkal övezve építették ki, a szünetmentes működés biztosításán kívül a porszáraz helyiségben a hűtést és az állandó hőmérsékletet négy, nagy teljesítményű splitklíma biztosítja.
A generálkivitelezés tárgyát képezi az épület gyengeáramú hálózatának, vagyonvédelmi és kamerarendszerének kiépítése is, amely önálló szerverterem funkciójú helyiséget is tartalmaz. Az épület korszerűsítésének része a minimum 1500 felhasználót kiszolgálni képes smart control megoldások bevezetése, amelynek részletes megtervezése, kivitelezése, illesztése a közbeszerzés tárgyát képezi.
A kivitelezés következő szakaszában a tetőszerkezet és héjazat cseréjét, valamint a homlokzati nyílásszárók cseréjét végezték el. A főépület teljes fából készült tetőszerkezetét elbontották, majd újraépítették, így közel 2700 négyzetméterre került új cserép és fémlemez fedés. A magasban végzett munkálatok során páraáteresztő fóliát, hőszigetelést és belső tűzgátló burkolatot is elhelyeztek a kerámia tetőcserép felhelyezése előtt.
Nagy kihívás volt szakmailag - mondta el a projektvezető – a Bohn födémek szakaszos cseréje. Napjainkban már nem készítenek ezzel a megoldással födémeket, a 20. század derekán azonban még elterjedt volt, hogy a kerámia idomtesteket ritkított zsaluzatra állították, majd az elemek közötti réseket betonacél elhelyezése után kibetonozták.
A tető felújításánál alakították ki azokat a megoldásokat is, amelyekkel a belső terekbe bevilágítók és tetősík ablakok elhelyezésével jut be a fény, de 55 darab fénycsatornát is beépítettek.
A munkálatok ezután a homlokzat szigetelésével folytatódtak, a passzív hővédelem kialakítása után felhelyezték a párkányokat és díszeket. Megtartották a védett státusznak megfelelően a homlokzati tagozásokat, a párkányokat és a kváderosztásokat is.
Ezt úgy tudták megoldani a főépítésszel folytatott egyeztetések után, hogy először lebontották az ablakkeretezéseket, párkányokat majd felhelyezték a hőszigeteléseket. Ezután felrögzítették az újragyártott díszítő elemeket a homlokzatra és végül a felület vékonyvakolatot kapott.
A homlokzaton a szakemberek polisztirol, a tűzszakasz-határoknál pedig kőzetgyapot szigetelést helyeztek el. Kérgesített polisztirolból készíttették el, az eredetinek megfelelő megjelenésben a kvádereket, a párkányokat és az ablakkereteket. A homlokzati díszek kialakítása, az címer felújítása, az elemek újragyártása jelentette az egyik legnagyobb szakmai kihívást a homlokzaton elvégzendő munkák sorában.
Néhány helyen kompromisszumos megoldásokra van szükség a védettségre vonatkozó előírások betartása miatt, az íves főbejárati oszlopos kapuzatra nem kerülhetett fel az előírt vastagságú hőszigetelést.
A főépületben a kivitelezési munkálatok öt ütemét tette ki az új infrastruktúra megépítése, az építőmesteri és szakipari munkák elvégzése. Új nyomvonalon rengeteg új horonnyal, fal- és födémáttöréssel alakították ki az elektromos hálózatot. Ez számos, előre nem látható és váratlan statikai problémát okozott, amelyeket födémerősítésekkel és födémcserékkel oldották meg. A tetőtérben, amelyet az acél tartószerkezetig visszabontottak, újrahúztak valamennyi gerincvezetéket. A munkálatok során bevontak statikus szakembereket is, elsősorban gépészet új nyomvonalainak kialakítása miatt, ezekhez ugyanis födém- és faláttörésekre volt szükség. Továbbá a tetőhéjazat cseréjekor az acélszerkezetet is átvizsgálták.
Az egyetemi épület gépészeti modernizácója során a nagy létszám befogadására alkalmas előadókat új fűtő, hűtő és szellőztető rendszerek kialakításával tették komfortossá. A tetőtér két végén kiépített gépházakból az álmennyezetben vezették végig a vezetékeket és ezeken át oldották meg a helyiségek szellőztetését.
A homlokzaton az ablakraszterekbe illesztett rácsokon át történik a levegő ki- és befúvás. Két lapostetős részen optikailag takarva helyezték el a VRF és a RWA rendszerek kültéri egységeit. Utóbbiak olyan direkt elpárologtatós hűtő- és fűtőrendszerek, amelyeknél egyetlen kültéri hőcserélőre egy gerincen keresztül több beltéri egység csatlakoztatható. Így, minden egyes hűtőközeg/helyiség hőmérséklete külön szabályozható.
Ez energiahatékony üzemeltetést biztosít, csakúgy, mint az integrált okosház vezérlés és az épületfelügyeleti szoftver alkalmazása. Ezenkívül a modernizálás jegyében nyitás- és jelenlétérzékelők támogatják, hogy a szellőzőrendszerek a legüzemtakarékosabban működhessenek.
Az aula esetében a megrendelő a terek megjelenésének megőrzését kérte. Az úgynevezett Nyitott egyetem-elv alapján napközben mindenki számára nyitva állnak majd a főépület közösségi terei. A burkolatokat a belsőépítész közreműködésével választották ki. A projekt keretében korszerűsítették a lépcsőházakat és az aulatereket, köztük a hatalmas, több mázsa súlyú vascsillárokat is felújították.
Az épület földszintjén a déli szárnyba a felújítás után a rektori hivatal költözik, míg az északi részben a tanulmányi osztály irodái rendezkednek be. A szint nyugati részében a tornaterem és az öltözők kapnak helyet.
Az első szinten tárgyalók, a tanárok irodái lesznek, míg a második emeleten a szemináriumi termek és az előadók. Utóbbi szinten a térelosztás nem változik meg, a helyiségeket modernizált gépészet szolgálja ki, köztük az öt nagy előadót- és a nyolc szemináriumi termet.
A tetőtér a gazdasági és az üzemeltetési irodákat fogadja be.
A projekt keretében összesen 471 új, vagy felújított nyílászárót építettek be az egyetem főépületébe. Csak a homlokzaton 185 ablakot cseréltek ki, míg ez épületen belül, további 218 nyílászárót váltottak fel korszerű darabokkal.
A munkálatok léptékét tükrözik -nem a teljesség igényével - az alábbi építési mennyiségek:
A kivitelezés precizitását és ütemezését pontfelhős 3D lézerszkennelések segítették. A felújítások során az időjárással is megküzdöttek a szakemberek, az ázáskárok mérséklésére és a technológiai folyamatok gyorsítására légszárító gépeket vetettek be.
Az épület környezete is megújul. A projekt keretében kiépült az új szenny- és csapadékvíz-elvezető rendszer, elhelyeztek egy záportározót is. A külső terek új térburkolatot kapnak és a kert is megszépül. A projekt tervezett átadása november végén lesz.
Hét emeletes lakópark beruházása rajtol el az év végén.
Környezetbarát gyárral erősít a német ZF Chassis Modules, a Market építette fel a komplexumot.