Egy év alatt készül el a Pécsi Egyházmegye megbízásából, Dombóváron zöldmezős beruházásban az Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvoda új, közel 1300 négyzetméteres épülete a ZÁÉV Építőipari Zrt. kivitelezésében.
Dombóvár egyik legrégebbi oktatási-nevelési intézménye az Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvoda, amely egy önkormányzati tulajdonban lévő, több mint százéves bérleményben működik. Rövidesen azonban búcsút intenek a régi épületnek, hiszen elkészül az 1297 négyzetméter alapterületű új óvoda.
„Legyen áldás az úton, amit most kezdünk el és az épületen, melyet élettel és lélekkel töltünk majd meg”
– mondta Felfödi László megyéspüspök az alapkőletétel ünnepi eseményén. Most utóbbin van a sor, hogy gyermekzsivaj és nevetés töltse meg a modern tereket.
Az idei év elejére teljesen elkészül a ZÁÉV az óvoda és környezetének kivitelezési feladataival, erről Ihász László a cég projektvezetője tájékoztatta portálunkat.
A projekt zöldmezős beruházásban Dombóvár nyugalmas, zöldövezeti részén egy 8276 négyzetméteres telken valósult meg.
2023 novemberében egy fákkal, bokrokkal dúsan benőtt délről északi irányba lejtő munkaterületet vettek át a kivitelező cég szakemberei. Az építést megelőzően megtisztították a területet a bozóttól és elvégezték az épület geometriai kialakításának megfelelően a tereprendezési munkákat. Utóbbi – árulta el Ihász László – mintegy 7000 köbméter föld megmozgatását jelentette. A kitermelt föld egy részét az épület melletti tereprendezéshez használták fel, a többit egy lerakóhelyre szállították.
Nehézséget jelentett, hogy ez építési területen nem volt semmilyen közműcsatlakozás, ezeket ki kellett alakítani. A környéken rendelkezésre álló elektromos- és vízhálózat kapacitásbővítésére is szükség volt, ez egyebek mellett tervezéssel, engedélyezi eljárásokkal és egy trafó lecserélésével is járt.
A kivitelezés munkálatai 12 szakaszra bontva valósulnak meg. A területrendezés és az organizáció kialakítása után elkezdődhetett a második ütemben a szerkezetépítés.
Az óvoda épületének terveit a Greg Építész Stúdió Kft. Veres Gábor DLA vezető tervező és Greg András DLA építész tervező készítették el.
Az összesen száz gyermek befogadására képes négy csoportszoba, a foglalkoztatók, a tornaszoba tervei az óvoda szakmai stábjával együttműködve készültek el, így az épület maximálisan kiszolgálja a gyerekek és az intézmény munkatársainak igényeit.
Az épület sávalapokra épült. A felmenő- és a födémszerkezetek a Leier előregyártott vasbeton kéregfalaiból, valamint körüreges födémpaneljeiből épültek meg. A projektvezető elmondta, kihívást jelentett a megfelelő organizáció kialakítása, hiszen figyelembe kellett venni a telek meredekségét, azt, hogy szűkös hely állt rendelkezésre az épület mellett a szerkezetépítéshez, amelyhez a Megrendelő által kiválasztott előregyártott Leier elemeket használták.
Ihász László külön kitért az épület aulájára az óvoda bemutatása során, amely különleges szerepet tölt majd be az intézmény életében. A katolikus óvodában nem alakítottak ki szakrális teret. A megrendelő és a tervezők szándéka szerint – az anyaghasználat és a fényforrások révén - ezt a szerepet az aula töltené be. A monolit vasbeton szerkezetű aula közepén keresztirányú fatartókra CLT paneleket és egy felülvilágítót helyeztek el. A lucfenyőből készített tömörfa panelek, páratlan számú keresztirányú réteggel készülnek és különleges látványt nyújtanak. Az intézmény központi tere sávos álmennyezetet kapott.
Az épület egy 205 m2 alapterületű pinceszintre és 1090 m2 alapterületű földszinti épületrészre tagolódik. Előbbiben kaptak helyet a gépészeti-, villamossági helyiségek, a karbantartó műhely és a személyzeti öltözők. Szintén itt kialakítottak két közlekedőt, ami az épület pinceszinti bejáratát összeköti a lifttel és a lépcsőházzal. Az épület gépészetét a költséghatékony üzemeltetés szempontjai szerint tervezték és építették meg.
Az óvoda fűtéséről levegő-víz hőszivattyús, míg a szellőztetésről hővisszanyerős rendszer gondoskodik, meleg víz biztosítását a villanybojlerek mellett napkollektorok végzik. Az épület hűtése fan-coil berendezésekkel történik. Az intézmény parkolójában elektromos gépkocsik számára töltőállomást is létesítettek.
A földszinten az intézmény irodáit, a melegítő konyhát, további személyzeti öltözőket, az orvosi szobát építették meg a ZÁÉV szakemberei. Az épületszint középen helyezkedik el az aula és itt található az épület főbejárata is. Az intézmény akadálymentes, a földszintet egy kétkarú lépcsőn át és egy lifttel is megközelíthetővé tették.
A négy csoportszoba mindegyikéhez külön vizesblokkot, raktárt és teraszt építettek. Az aulához kapcsolódik a tornaszoba is, amelyet nagy események idején egy tolóajtó segítségével összekapcsolhatnak.
Jelképezi az aula központi szerepét az is, hogy azon keresztül vezet az út a sport-és játszóudvarra is. A szabadtéri foglalkozások terei színes gumipadló és rekortánburkolatot kapnak. A kivitelezők dombokat és koncentrikus köröket alakítanak ki az udvaron és természetesen játékokat építenek be, hogy még élménytelibbé tegyék a gyerekek számára a szabadban töltött játékidőt.
Az óvodát a tervek szerint a jövő év elejétől tölti majd be gyermekzsivaj.
A Mátra és a Bükk lábánál fekvő egykori bányásztelepülés, Egercsehi uniós források felhasználásával alakít ki egy iparterületet, ahol a vállalkozások számára egy új csarnokot is felépítenek.
1064 hektáros létesítményt építenek. A munkálatok várhatóan tavasszal, vagy nyáron kezdődnek el.