2025.01.12, Vasárnap
Zöldmezős beruházásban épült új óvoda három vármegye találkozásánál

Zöldmezős beruházásban épült új óvoda három vármegye találkozásánál

magyarepitok.hu

2025.01.12. 10:00 - Sándor Csilla

Egy év alatt készül el a Pécsi Egyházmegye megbízásából, Dombóváron zöldmezős beruházásban az Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvoda új, közel 1300 négyzetméteres épülete a ZÁÉV Építőipari Zrt. kivitelezésében.

Hirdetés

Dombóvár egyik legrégebbi oktatási-nevelési intézménye az Árpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvoda, amely egy önkormányzati tulajdonban lévő, több mint százéves bérleményben működik. Rövidesen azonban búcsút intenek a régi épületnek, hiszen elkészül az 1297 négyzetméter alapterületű új óvoda.

„Legyen áldás az úton, amit most kezdünk el és az épületen, melyet élettel és lélekkel töltünk majd meg”

– mondta Felfödi László megyéspüspök az alapkőletétel ünnepi eseményén. Most utóbbin van a sor, hogy gyermekzsivaj és nevetés töltse meg a modern tereket.

 

 

Hétezer köbméter föld megmozgatásával készítették elő a területet a kivitelezéshez

Az idei év elejére teljesen elkészül a ZÁÉV az óvoda és környezetének kivitelezési feladataival, erről Ihász László a cég projektvezetője tájékoztatta portálunkat.
 

A projekt zöldmezős beruházásban Dombóvár nyugalmas, zöldövezeti részén egy 8276 négyzetméteres telken valósult meg.
 

2023 novemberében egy fákkal, bokrokkal dúsan benőtt délről északi irányba lejtő munkaterületet vettek át a kivitelező cég szakemberei. Az építést megelőzően megtisztították a területet a bozóttól és elvégezték az épület geometriai kialakításának megfelelően a tereprendezési munkákat. Utóbbi – árulta el Ihász László – mintegy 7000 köbméter föld megmozgatását jelentette. A kitermelt föld egy részét az épület melletti tereprendezéshez használták fel, a többit egy lerakóhelyre szállították.
Nehézséget jelentett, hogy ez építési területen nem volt semmilyen közműcsatlakozás, ezeket ki kellett alakítani. A környéken rendelkezésre álló elektromos- és vízhálózat kapacitásbővítésére is szükség volt, ez egyebek mellett tervezéssel, engedélyezi eljárásokkal és egy trafó lecserélésével is járt.

 

 

A tervezők egyeztettek az intézmény munkatársaival

A kivitelezés munkálatai 12 szakaszra bontva valósulnak meg. A területrendezés és az organizáció kialakítása után elkezdődhetett a második ütemben a szerkezetépítés.
Az óvoda épületének terveit a Greg Építész Stúdió Kft. Veres Gábor DLA vezető tervező és Greg András DLA építész tervező készítették el.

 

 

Az összesen száz gyermek befogadására képes négy csoportszoba, a foglalkoztatók, a tornaszoba tervei az óvoda szakmai stábjával együttműködve készültek el, így az épület maximálisan kiszolgálja a gyerekek és az intézmény munkatársainak igényeit.

 

 

Az aula fontos szerep kap az óvoda életében

Az épület sávalapokra épült. A felmenő- és a födémszerkezetek a Leier előregyártott vasbeton kéregfalaiból, valamint körüreges födémpaneljeiből épültek meg. A projektvezető elmondta, kihívást jelentett a megfelelő organizáció kialakítása, hiszen figyelembe kellett venni a telek meredekségét, azt, hogy szűkös hely állt rendelkezésre az épület mellett a szerkezetépítéshez, amelyhez a Megrendelő által kiválasztott előregyártott Leier elemeket használták.

 

 

Ihász László külön kitért az épület aulájára az óvoda bemutatása során, amely különleges szerepet tölt majd be az intézmény életében. A katolikus óvodában nem alakítottak ki szakrális teret. A megrendelő és a tervezők szándéka szerint – az anyaghasználat és a fényforrások révén - ezt a szerepet az aula töltené be. A monolit vasbeton szerkezetű aula közepén keresztirányú fatartókra CLT paneleket és egy felülvilágítót helyeztek el. A lucfenyőből készített tömörfa panelek, páratlan számú keresztirányú réteggel készülnek és különleges látványt nyújtanak. Az intézmény központi tere sávos álmennyezetet kapott.

 

 

Modern gépészet biztosítja a beltéri komfortot

Az épület egy 205 m2 alapterületű pinceszintre és 1090 m2 alapterületű földszinti épületrészre tagolódik. Előbbiben kaptak helyet a gépészeti-, villamossági helyiségek, a karbantartó műhely és a személyzeti öltözők. Szintén itt kialakítottak két közlekedőt, ami az épület pinceszinti bejáratát összeköti a lifttel és a lépcsőházzal. Az épület gépészetét a költséghatékony üzemeltetés szempontjai szerint tervezték és építették meg.

 

 

 

Az óvoda fűtéséről levegő-víz hőszivattyús, míg a szellőztetésről hővisszanyerős rendszer gondoskodik, meleg víz biztosítását a villanybojlerek mellett napkollektorok végzik. Az épület hűtése fan-coil berendezésekkel történik. Az intézmény parkolójában elektromos gépkocsik számára töltőállomást is létesítettek.

 

 

A csoportszobák mindegyike saját vizesblokkot és teraszt kapott

A földszinten az intézmény irodáit, a melegítő konyhát, további személyzeti öltözőket, az orvosi szobát építették meg a ZÁÉV szakemberei. Az épületszint középen helyezkedik el az aula és itt található az épület főbejárata is. Az intézmény akadálymentes, a földszintet egy kétkarú lépcsőn át és egy lifttel is megközelíthetővé tették.
A négy csoportszoba mindegyikéhez külön vizesblokkot, raktárt és teraszt építettek. Az aulához kapcsolódik a tornaszoba is, amelyet nagy események idején egy tolóajtó segítségével összekapcsolhatnak.

 

 

Izgalmas szabadtéri foglalkozásokhoz sport- és játszóudvart is kialakítottak

Jelképezi az aula központi szerepét az is, hogy azon keresztül vezet az út a sport-és játszóudvarra is. A szabadtéri foglalkozások terei színes gumipadló és rekortánburkolatot kapnak. A kivitelezők dombokat és koncentrikus köröket alakítanak ki az udvaron és természetesen játékokat építenek be, hogy még élménytelibbé tegyék a gyerekek számára a szabadban töltött játékidőt.
Az óvodát a tervek szerint a jövő év elejétől tölti majd be gyermekzsivaj.

Galéria

Mi épül?ZÁÉV Építőipari Zrt.DombóvárPécsi EgyházmegyeÁrpád-házi Szent Erzsébet Katolikus Óvodazöldmezős beruházásóvodafejlesztésGreg Építész Stúdió Kft.

Hírlevél

Hirdetés