2025.03.27, Csütörtök
Elkészült az MCC új szegedi központja
Főkép: A Mathias Corvinus Collegium (MCC) új szegedi központja az átadás napján, 2025. március 7-én - részlet. MTI/Szigetváry Zsolt

Elkészült az MCC új szegedi központja

magyarepitok.hu, vg.hu, mti

2025.03.07. 18:22 - Szabó Ákos

Műemléképületet újított fel a BUILD IT Zrt. a Mathias Corvinus Collegium számára.

Hirdetés

Jelentős beruházás ért véget Szegeden: az oktatási és köznevelési célú feladatokat ellátó Mathias Corvinus Alapítvány (MCC) a saját elvei, képzési elképzelései szerint alakította át az egykori szegedi Iparkamara, illetve Bartók Művelődési Ház Vörösmarty utcai épületét. A korábban félbeszakadt műemlékberuházást befejező projekt az MCC magyar épített örökséget felélesztő projektjei közé tartozik, melyekről lapunk is számos cikket tett közzé.

Mint korábban megírtuk, a projektet a BUILD IT Zrt. vállalta el közbeszerzési eljárást követően még 2023 végén. A munkálatok során jelentős műemléki felújítást, belső funkcionális átalakítást végeztek el. Korábban részletesen kifejtettük, milyen terek létrehozását írták elő az átalakuló épületben.

 

Fotó forrás: Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnökének Facebook-oldala (2024. december)

Többek közt egy

  • reprezentatív tanterem épült ki,
  • az előcsarnokot pedig összenyitották a Deák Ferenc utca felé eső térrel.
  • Az első emeleten a négy darab két fős kollégiumi szoba helyett egyterű irodát,
  • a galériaszinten pedig tárgyalót és dolgozói szekrényeket építettek ki.
  • A tetőtérben kollégiumi szobák helyett tantermeket hoztak létre,
  • a belső udvar felé pedig nagyobb üvegfelületet nyitottak.

 

Fotó forrás: Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnökének Facebook-oldala (2024. december)

Az új központnak otthont adó műemléképület eredetileg 1896-ban készült el Víg Albert tervei alapján és Raichl J. Ferenc vezetésével. Most az MCC felkérésére Hajós Tibor Pro Architectura-díjas építész – aki a 2017-ben megkezdődött, majd elakadt munkálatokban is közreműködött – vállalta a folytatást is: ő készítette el az épület rekonstrukciójára vonatkozó vázlatterveket.

 

"Jelen kell lennünk ott, ahol a világ legnagyobb szellemei alkotnak"

 

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (k), Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus (j) és Réti Gergely moderátor (b) a Mathias Corvinus Collegium (MCC) új szegedi központjának átadóünnepségén tartott pódiumbeszélgetésen. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A mai napon az elkészült új szegedi MCC-központ megnyitása alkalmából Orbán Viktor miniszterelnök mellett a Nobel-díjas Krausz Ferenc is részt vett többek között az átadón – írja a vilaggazdasag.hu. A lap a Délmagyarországra hivatkozva hozzáteszi: a város szívében található központ tehetséggondozó intézményként, valamint kulturális és közéleti események helyszíneként éledt újjá.

A tudomány nélkülözhetetlen a nemzet fennmaradása szempontjából - jelentette ki a miniszterelnök az eseményen. Orbán Viktor többek között elmondta: ha meg akarunk maradni abban a kulturális minőségben, amit magyar civilizációnak lehet nevezni, akkor jelen kell lennünk ott, ahol a világ legnagyobb szellemei alkotnak. 

 

Fotó forrás: Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnökének Facebook-oldala (2024. december)

A kormányfő kifejtette, Magyarország az innovációra fordított összeg tekintetében az Európai Unióban jelenleg a 21. helyen áll. A cél, hogy 2030-ra az EU, 2040-re pedig a világ tíz legjobbja közé kerüljünk.

Abban közmegegyezés van Magyarországon, hogy anélkül nem tudunk versenyképesek lenni, talán megmaradni sem, ha ezt az áttörést nem hajtjuk végre a tudomány területén 

- hangsúlyozta a miniszterelnök.

 

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) új szegedi központja az átadás napján. MTI/Szigetváry Zsolt

 

Mi épül?MCCBuild It Mérnökiroda Kft.SzegedHajós Tiborműemlékfelújításműemlék

Hírlevél

Hirdetés