Az 1786-ban átadott épület korszerűsítésének kivitelezési határideje 2026 júniusa.
Hargita Megye Tanácsa idén elkezdi a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti és fizioterápiás osztályának helyet adó, Lábasházként is ismert épületet – írja a Hargita Népe. A Romániában fekvő székelyföldi Hargita megye székhelyén több mint 5 millió lei (vagyis több mint 400 millió forint) értékben indulhat el hamarosan a kivitelezés, melynek során energetikai felújítást kap az intézmény.
Mivel műemléki épületről van szó, felújítása körültekintő tervezést igényel. Jelenleg ezen a feladaton dolgoznak, ezt követően váltják ki a munkálatok elkezdéséhez szükséges engedélyeket - tájékoztatott a megyei tanács sajtószolgálata.
A csíkszeredai városháza közvetlen közelében fekvő épület munkálatait az uniós támogatású Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből finanszírozzák, a kivitelezés befejezése 2026 júniusának végére várható. A maszol.ro korábbi értesülései szerint a fül-orr-gégészeti osztály nem fog kiköltözni az épületből a munkálatok elvégzésének idejére, hanem átszervezésekkel oldják meg a folytonos működtetést.
A klasszicizáló stílusú csíkszeredai Lábasház építkezését 1786-ban fejezték be, majd hosszabb ideig katonai célokra használták: az I. székely határőrezred törzstisztjeinek székhelye volt. Ezt követően törvényszék működött benne, mely az 1867-68-as megyerendezést követően Csík vármegye megalakulása kapcsán vette birtokba az épületet.
1904–1921 között bútorgyárként, majd magánlakásként, 1942-től pedig szülőotthonként működött. Keleti szárnyával 1942-ben bővítették, majd számos funkció- és tulajdonosváltás következett a Lábasház történetében, mielőtt kórházi épületté vált volna.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.
Újabb modern, világítással és vízelvezetéssel ellátott sportpályák épültek a Magyar Labdarúgó Szövetség fejlesztési programjában, a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt. közreműködésével. Négy borsodi településen a projekt segítségével a hátrányos helyzetű térségekben élők számára is 21. századi körülményeket teremtettek a mozgáshoz.