A CO2-kibocsátás nélkül, elektromos hőszivattyúkkal működő debreceni üzemből óránként 35 futómű gördül ki mostantól. A csarnokot a DVM Greenfield kivitelezte.
A BMW debreceni gyárába szállít majd futóműveket a város új csúcstechnológiás gyártócsarnoka. A 15300 négyzetméteres üzem a Panattoni Hungary és az OTP Ingatlanbefektetési Alap közös fejlesztésében valósult meg. A ZF Chassis Modules számára build-to-suit konstrukcióban fejlesztett létesítmény a ZF közelmúltban átadott kecskeméti egységét követően a második ilyen jellegű fejlesztés Magyarországon. A közel 7,5 milliárd forintos beruházással, a helyi önkormányzattal szorosan együttműködve megvalósított, 21. századi megoldásokat felvonultató környezetbarát üzem 220 új munkahelyet teremt az Észak-Nyugati Gazdasági Övezetben. A kivitelezést a DVM Greenfield végezte.
A világ vezető ipari logisztikai ingatlanfejlesztőjének hazai leányvállalata, a Panattoni Hungary a fejlesztés során biztosította a természetes élőhelyek védelmét, a fenntarthatósági szempontok érvényesülését, valamint a BMW szigorú gyártói követelményeinek teljesítését. Ennek eredményeként komplex ipari ökoszisztémát hoztak létre a néhány éve még üresen álló területre – kiépített úthálózattal, közművekkel és a kapcsolódó ipari létesítményekkel. A beruházás az eredetileg kitűzött határidőre elkészült, ez lehetővé teszi a megbízó számára a gyártás ütemterv szerinti elindítását.
„A kecskeméti projekt után Debrecenből is büszkén jelentjük, hogy itt is sikeresen megvalósítottunk egy kategóriájában is komplex, csúcstechnológiás ipariingatlan-fejlesztést. A beruházás a tervezett feszített tempóban haladt, és a vállalt határidőre elkészült, ami jól tükrözi a Panattoni alapértékeit: az agilitást, a hatékonyságot és a megbízhatóságot az ipari ingatlanfejlesztések terén” – nyilatkozta Kemenes László, a Panattoni Hungary ügyvezetője.
Az első- és hátsótengelyeket gyártó új üzem kulcsszereplő a BMW debreceni gyárának ellátási láncában. „A gyár just-in-sequence ütemezésben szerel össze első és hátsó futóműveket pontosan abban a sorrendben és olyan műszaki tartalommal, amely az autógyártás menetrendjéhez igazodik. A teljes felfutást követően óránként 35 autó futóműveit készítik el és szállítják a BMW-hez. A magas szinten automatizált gyártósorokon – külön az első és a hátsó futóművek – 22-24 művelet végrehajtásával készülnek el. A gyártás folyamatos működésének érdekében a logisztika a BMW előrejelzései alapján több mint 60 beszállítótól közel 500-féle különböző alkatrész utánpótlását, raktározását és a gyártósorok kiszolgálását biztosítja” – mutatott rá Varjassy Csaba, a ZF Chassis Modules Hungary gyárigazgatója.
A CO2-kibocsátás nélkül, elektromos hőszivattyúkkal működő létesítmény minden paraméterét a megbízó speciális igényeihez igazították. Varjassy Csaba tájékoztatása szerint a sorozatgyártás várhatóan már 2025 augusztusában elindulhat.
A projekt finanszírozását a tulajdonos OTP Ingatlanbefektetési Alap biztosította. A Panattoni és az OTP Ingatlanalap együttműködése már több mérföldkőnek tekintett hazai fejlesztésen átívelő, így például a Rossmann új hazai logisztikai bázisának megvalósításában is közösen vesznek részt. „Számunkra kiemelten fontos, hogy olyan beruházásokban vegyünk részt, amelyek hosszú távon is fenntartható értéket képviselnek. A debreceni üzemnél is hangsúlyos szerepet kaptak az ESG-szempontok: az épület a BREEAM Excellent minősítés elérésére törekszik, a környezetvédelem érdekében pedig különleges világítási és élővilágot védő megoldásokat alkalmaztak” – hangsúlyozta Jandácsik Gábor, az OTP Ingatlanbefektetési Alap ügyvezetője.
Az üzem 43,85 százalékos zöldfelülettel rendelkezik, világítási rendszerét pedig úgy tervezték, hogy a fény ne terjedjen a telekhatáron túlra. A kivitelező DVM Greenfield szakértelmének köszönhetően a projekt nemcsak magas műszaki színvonalon valósult meg, hanem az egyedi fenntarthatósági elvárásoknak is megfelel. Ennek egyik példája a kerítésnél kialakított speciális átjárórendszer, amely lehetővé teszi a szántóföldeken áthaladó kisállatok zavartalan mozgását.
A fejlesztés Debrecen és térsége gazdasági növekedésének újabb jelentős állomása. A kelet-magyarországi régió számára különösen fontosak az ilyen ipari beruházások, mivel hozzájárulnak a helyi gazdaság megerősítéséhez, az elvándorlás csökkentéséhez és a régió versenyképességének növeléséhez.
Mederkorrekció, kapacitásbővítés, rézsűmegerősítés - árvízvédelmi fejlesztéssel védekezik Dunaszekcső a dunai árhullámok hatásaival szemben.
A budapesti belváros központjában található épületegyüttes több szárnyában tervezik a munkálatok végzését.