A kalcium-szilikátból készült építőlemezek meggátolják a hőelvezető csatorna deformálódását tűz esetén.
Részletes szakmai elemzést közölt a Magyar Építő Zrt. és a ZÁÉV Zrt. kivitelezésében épülő Puskás Ferenc Stadion tűzvédelméről az epitesimegoldasok.hu. A 67.000 fő befogadására tervezett arénánál mérete miatt kiemelt kérdés a biztonságos kiürítés és a tűzvédelem. Ennek biztosítására a jogszabályi előírások szigorú követelményeket támasztanak. A cikk elsősorban a nemzeti stadion passzív tűzvédelmi rendszerét érinti.
A passzív tűzvédelemhez azok a beépített elemek tartoznak egy épületben, melyek aktív oltóhatás nélkül
A passzív tűzvédelmi szerkezetek bevizsgált tűzállósági jellemzőkkel rendelkeznek. A cikk szerint a Puskás-stadionban a hő- és tűzelvezetésre a tűzvédelmi termékeket gyártó Promat hő- és füstelvezető rendszerét alkalmazták. A szabványos zárttéri tűzgörbe szerinti vizsgálaton akár 120 percig is igazolt rendszer A1 tűzvédelmi osztályú kalcium-szilikát lemezekből áll.
A kalcium-szilikát építőlemezeknek azért van jelentősége, mert az általános acéllemez légcsatornák nem felelnek meg a tűzvédelmi követelményeknek, ugyanis a tűzben gyorsan felmelegednek és deformálódnak. A megfelelő hő- és füstelvezetés egyik megoldása lehet a kalcium-szilikát építőlemezekből készülő légcsatorna.
A rendszer egyik előnye, hogy a hagyományos légcsatorna építés és hőszigetelés két lépésével szemben a rendszer egy lépésben kiépíthető. A Puskás Ferenc Stadionban felszerelt 120 perces, több tűzszakaszos hő- és füstelvezető rendszert a Dibu Kft. kivitelezte.
A rendszer olyan információkkal látja el a járműveket, amelyeket saját szenzorok hiányában miatt képtelenek szolgáltatni. A balesetmegelőzés mellett a forgalomirányítás és az önvezető autók tesztelése is fontos hozadék.
A projekt részeként 4096 darab napelemet telepítettek 25 ezer négyzetméteren az élelmiszeripari gyár melletti üres területre, amely a létesítmény éves villamosenergia-igényének 25 százalékát fedezi.