A projektnél az idei évben megvalósul a III-as nyílásköz és a hajózsilip rekonstrukciója is a Kötiviép’B kivitelezésében.
Folyamatosan zajlanak a munkálatok Nyíregyháza közelében a Tiszalöki Vízlépcsőnél, amely egy bruttó 5,1 milliárdos beruházásként valósul meg a Kötiviép’B Kft. kivitelezésében. A Nemzeti Vízstratégia kiemelt részeként zajló projekt egyrészt árvízellenes és vízelosztási célokat szolgál. A területen három fő létesítmény áll: egyik a vízerőmű, ahol az elektromosáram termelése folyik, a másik pedig a duzzasztómű ahol a duzzasztás történik, a harmadik pedig a hajózsilip. A beruházás során elvégzik mind a duzzasztómű, mind pedig a hajózsilip rekonstrukcióját.
A Tiszalöki Vízlépcső azért is különösen fontos, mert innen kap vizet a Nyugati- és a Keleti- főcsatorna is: az utóbbi fejlesztését szintén a Kötiviép’B végezte el az Aqua-Generál alvállalkozásával.
A projekt aktuális állásáról Bárány László, a Kötiviép’B Kft. projektvezetője számolt be lapunknak. A területen december közepén leálltak a munkálatokkal, ekkor fejeződött be az I-es nyílásköz gépészeti felújítása és 70-80 százalékban elkészültek a duzzasztómű erőátviteli kábeleinek cseréje, illetve a tartalék erőátviteli kábelek cseréje is. Ezen kívül elbontották az alvízi vezetőműnél a hídelemeket és a fejgerendát, és folyamatosan zajlik a tervezés.
A munkák március végén folytatódnak műtárgyjavításokkal, a hajózsilip-erőátvitel rekonstrukciójával, valamint a duzzasztómű és hajózsilip világítás-rekonstrukciójával. Április-május folyamán kotrások lesznek, júniusban pedig elrajtol a III-as számú nyílásköz rekonstrukciója, és ezzel párhuzamosan megkezdődik a hajózsilip felújítása is.
A projekt látványos szakaszát jelenti a hajózsilip, ahol gépészeti és műtárgybetonjavítások lesznek – ez megközelítőleg novemberig tart majd. Idén megvalósul még az alvízi vezetőmű megerősítése, illetve betonjavításokat is végeznek majd.
A jövő novemberig tartó projektnél a munkálatok jelentős része még az idén megtörténik.
Az 1950-es években felépített Tiszalöki Vízlépcső az energiatermelés mellett duzzasztóműként is működik. A duzzasztómű építését az indokolta, hogy a Tisza szabályozása után a víz jóval gyorsabb lefolyása miatt időnként aszályok sújtották a mezőgazdaságot. A létesítmény másik kiemelt feladata biztosítani az Alföldet öntöző és ivóvízzel ellátó Nyugati és a Keleti főcsatorna friss vízellátását. Utóbbi adja Debrecen ivóvízkészletének jelentős részét.
A fejlesztés célja a vízlépcső, mint kiemelt jelentőségű nagyműtárgy rekonstrukciója, amelynek révén a vízkészletekkel való gazdálkodás feltételei javulnak. A beruházásnál a tervezési munkálatok 2019 februárjában kezdődtek meg, a közel hároméves projekt befejezése 2021 novemberében várható.
Kékinfrastruktúra fejlesztést zárt le Letkés uniós támogatással.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.