A 44 évvel ezelőtt átadott duzzasztómű fejlesztésénél az üzembiztonság és a fenntartható vízgazdálkodás volt a legfőbb szempont.
Szerdán délelőtt átadták a körösladányi duzzasztó átfogó rekonstrukcióját, amely a Kötiviép’B Kft. kivitelezésében valósult meg.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) 1,7 milliárd forintos, közös beruházása 2018 második negyedévében rajtolt el, a célja az üzembiztonság helyreállítása, valamint a fenntartható vízgazdálkodás feltételeinek javítása volt.
Egy rég várt projekt valósult meg, miután a Sebes-Körösön működő duzzasztóművet 1977-ben állították üzembe, és az 1,6-2,2 millió köbméternyi víz tározását biztosító műtárgyat azóta nem újították fel.
A beruházásban többek közt megvalósultak a pillérek és a támfalak betonjavítási munkái, megújult az üzemi híd, teherbírásának ellenőrzése után. Korszerűsítették a közmű- és elektromos hálózatot, továbbá sor került került a teljes olajhidraulikus rendszer cseréjére is.
Mindezek mellett a melléképületeket, a szolgálati épületeket és a bekötőutat is felújították. Az üzemviteli épületre magastető került, az épület új nyílászárókat és energetikai korszerűsítést kapott. A szolgálati lakások falai utólagos hőszigetelést kaptak, tetőfelújításra, nyílászáró cserére és épületgépészeti fejlesztésre került sor.
A telephelyen ugyanakkor egy új fedett raktár is épült, a felújított elzáró táblák, az úgynevezett Schön-bakok számára.
A burkolatok felújítása mederburkolatok mellett az üzemi utakra, a parkolóra és a járdákra is kiterjedt. Zúzottköves új utat építettek a duzzasztómű és a Dióéri szivattyútelep között. Egy vízhozammérő állomás is megépült a Sebes-Körös bal partján.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.