Régóta várt beruházás valósul meg Észak-Magyarország kislakosú falujában a SWIETELSKY Magyarország Kft. kivitelezésében.
Jelentős fejlesztésen esik át a Győr-Moson-Sopron vármegyei Nemeskér. A szomszédos lövői körjegyzőséghez tartozó, valamivel több mint kétszáz lakosú kis falu csatornahálózatának kiépítésén csaknem egy éve dolgozik a SWIETELSKY Magyarország Kft. A vármegye egyik legkisebb, de történelmi emlékekben és műemlékekben gazdag faluja méltán megérdemli, hogy javuljon a környezete és felzárkózzon a térségi településekhez. A beruházásban az összegyűjtött szennyvizet a lövői szennyvíztisztítótelepre vezetik, amely elegendő szabad kapacitással rendelkezik az adott település többletterheléséhez.
A projektben az alábbi fejlesztéseket végzik el:
A projekt részleteiről Ladányi Tibor projektvezető tájékoztatta lapunkat.
A SWIETELSKY Magyarország Kft. feladata volt a kiviteli tervek elkészítése és a vízjogi létesítési engedély megszerzése is. Ezek megtörténte után, 2022 októberében kezdődhettek el a tényleges munkálatok a helyszínen.
Első lépésként – szakértők bevonásával - elvégezték a teljes munkaterület műszeres tűzszerészeti átvizsgálását és dokumentálását, valamint az előzetes régészeti vizsgálatot.
„A kivitelezés a meglévő közművek feltárásával kezdődött, annak ismeretében tűzték ki a vezeték pontos nyomvonalát. Az aszfaltburkolat vágása és felbontása után elrajtolt a gerincvezeték építése, ami a munkaárok kiásását, dúcolását, ágyazat készítését, DN 200 PP csatornacső, DN 200/150 PP elágazó idomok, D 100-as vasbeton tisztítóaknák építését, a nyomvonal visszatöltését és réteges tömörítését jelentette” – ismertette az elvégzett munkafolyamatokat Ladányi Tibor.
Ezt követően az elkészült gerincvezetéken kiépítették az ingatlanok bekötő vezetékeit és műanyag tisztítóidomait. A vezeték építéssel párhuzamosan megépült:
A gravitációs vezetékeket a hálózat tisztítása után csatornakamerás vizsgálattal ellenőrzik. A hálózat építés a D 90 KPE nyomóvezeték építésével, a lövői szennyvíztisztító telepre történő bekötésével és a vezeték nyomáspróbájával fejeződik be.
A nyomvonal folyamatos helyreállítása zúzottkővel történt, a teljes hálózat elkészülte és minősítése után a végleges burkolathelyreállítást aszfaltozással illetve betonozással végzik el.
Fotósunk október elején örökítette meg a látványos munkálatokat. A projekt kihívása az Sc-4-0 vezetékszakasz, amely a hálózat legmélyebb része, a szakembereknek 5,3 méter mélységig kellett leásniuk.
„Nehezíti a feladatot, hogy nemcsak a legmélyebb szakasz, de a legkeskenyebb utca is, kétoldali oszlopsorral, keresztező légvezetékekkel és igen sérülékeny eternit vízvezetékkel. A vízvezeték kiváltása a szűk utcakeresztmetszet miatt elkerülhetetlen. Az árok megtámasztására behelyezett dúcrendszer miatt a nagy mélységben a kotróval nagyon óvatosan lehet csak dolgozni. További problémát jelent a munkagödör alján bemosódó homok” – ismertette a nehézségeket a projektvezető.
A szűk hely miatt a kitermelt anyag elhelyezése sem lehetséges a helyszínen, azt folyamatosan el kell szállítani depóniába. A fent említett okok miatt ezen a szakaszon a kivitelezés nagyon lassan halad.
A projekt jelenlegi készültsége az egyes munkafolyamatokban:
A fenti munkarészek befejezésén túl a projektben megvalósul még a szennyvíznyomóvezeték építése és nyomáspróbája, az utak aszfaltozása, betonozása, valamint a nyomvonal eredeti állapotának megfelelő helyreállítás. A munkálatokat várhatóan 2024 tavaszán fejezik be.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.