Többek közt a megújuló energia használatának bővítése és a távhőhasználat terjesztése érdekében növelte a Nemzeti Fejlesztési Programiroda hatáskörét a kormány.
Korábban a Nagypál Sándor ügyvezetővel (képünkön) készített interjúkban bővebben beszámoltunk arról, hogy a Nemzeti Fejlesztési Programirodának mintegy 300 projektet kell sikeresen megvalósítania, közel 500 milliárd forint összértékben a hulladékgazdálkodás, ivóvízellátás és szennyvízkezelés területén. A 2013-ban alapított állami tulajdonú társaság fő feladata, hogy ezek - a 2013 előtt késedelembe kerülő, vagy el sem induló – beruházások időben lezáruljanak, és ezáltal hazánk elkerülje a szankciókat.
A társaság sajtóközleménye szerint az NFP feladatkörét a kormány idén júniusban tovább bővítette. Ennek megfelelően a cég ezentúl a távhőszolgáltató szektort érintő, energiahatékonyság növelésére és a megújuló energiaforrások alkalmazására irányuló projektekben is részt vesz.
A lépéssel a tájékoztató szerint az alábbi nemzetgazdasági szempontok érvényesülnek:
Az NFP közleménye felhívja rá a figyelmet, hogy a fenti területeket érintő pályázati felhívások hamarosan megjelennek a kormányzati oldalon.
A közlemény ugyanakkor hangsúlyozza, hogy valamennyi érintett területen kiemelt nemzetgazdasági érdek a derogációs kötelezettségek határidőre történő megvalósítása. „A NFP Nonprofit Kft. legfontosabb feladata, hogy e kockázatokat minimalizálja és központi koordináló szerepben segítse, illetve véghezvigye a hatáskörébe tartozó fejlesztéseket” – mutat rá a tájékoztató.
Az előző ciklushoz kötődve 138 milliárdnyi projektet segített az NFP
A szervezet sajtóanyaga részletesen kitér a már lezárult 2007-2013-as uniós költségvetési ciklusra is, melyben a mostanihoz hasonlóan a határidős (derogációs) projekteket kellett koordinálnia. A szervezet adatai szerint ebben az időszakban a Környezeti és Energia Operatív Program (KEOP) keretében 138 milliárd forint uniós forrás felhasználásával 62+3 beruházás valósult meg az NFP közreműködésével, új munkahelyeket teremtve az építőiparban.
Az NFP szerepe ezekben a projektekben:
Mindezekkel az NFP aktívan szerepet vállalt a forrásvesztés elkerülésében, a projektekhez kapcsolódó kifizetések teljesítésében – áll a közleményben.
Már 60 közbeszerzést írtak ki ivóvízzel és szennyvízzel kapcsolatos fejlesztésekre
A jelenlegi időszakra áttérve a tájékoztató leszögezi, hogy a szervezet a beruházásokban érintett önkormányzatokkal (végső kedvezményezettekkel) konzorciumi megállapodást köt. Ezáltal konzorciumvezetőként vesz részt a projektekben az előkészítéstől kezdve, a Támogatási Szerződés megkötésen keresztül, a projektek fizikai megvalósításán át a projektek lezárásáig és pénzügyi elszámolásáig.
A 2014-2020 programozási időszakban a KEHOP finanszírozásával megvalósuló ivóvíz és szennyvíz beruházások jelenleg így állnak:
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.