A csaknem 10 milliárd forintos beruházás 14 ezer négyzetmétert érint. A kiállítóterek jelentős növekedése mellett az épület többek közt tetőszigetelést, napkollektorokat és új fűtőrendszert is kap.
Az év végére befejeződik a Szépművészeti Múzeum átfogó rekonstrukciója, az épület pedig 2018 őszén nyílik meg a nagyközönség számára, a műtárgyak visszaköltöztetése után - derült ki a múzeum pénteki sajtóbejárásán.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a Magyar Építő Zrt. által kivitelezett átfogó rekonstrukció összesen 14 ezer négyzetmétert érint. Megújul az épület több mint 40 százaléka, a kiállítóterek összterülete 2000 négyzetméterrel nő.
A sajtóbejáráson Baán László főigazgató a felújítás központi elemeként a Román csarnok rekonstrukcióját nevezte meg, ami a háborús sérülések miatt 70 éve elzártak a közönség elől. Kőszegi Antal főmérnök elmondása szerint a Román csarnok az úgynevezett freiburgi kapun át ismét az épület keresztirányú tengelyének része lesz, a Reneszánsz és a Barokk csarnokokkal együtt.
A tájékoztatón az is kiderült, hogy a Román csarnok mellett több az elmúlt évtizedekben raktárként használt történelmi kiállítótér is újra megnyílik. Ilyen például a hossztengely csarnoksorát záró Michelangelo terem, amelyet a hetvenes években vasbeton födémmel kettéosztottak, hogy a könyvelést elhelyezhessék.
A csaknem 10 milliárd forintos beruházás keretében szigetelik és napkollektorokkal látják el a tetőt, korszerűsítik az elavult fűtőrendszert, elvégzik a komplex akadálymentesítést, klimatizálják a kiállítóterek egy részét, valamint új kiállító- és közönségforgalmi tereket, korszerű restaurátor- és raktárműhelyeket alakítanak ki.
A múzeum emellett új teherliftet kap. Az áthelyezett Egyiptomi gyűjtemény helyén melegkonyhás étterem nyílik, drasztikusan megnövelik a ruhatárak kapacitását, és jelentősen nagyobb teret kap a múzeumpedagógia is.
"Az épület 2018 őszétől a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria 19. század előtti gyűjteményeiből rendezett új állandó kiállításnak, valamint időszaki tárlatoknak ad majd otthont" - mondta el a főigazgató.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.