A Strabag kivitelezésében létrejött új magyarországi székház az újbudai kutatás-fejlesztési park első ütemét képezi.
Átadták a Budapesten a Wing Zrt. fejlesztésében és a Strabag MML kivitelezésében felépült Ericsson Házat. A svéd telekommunikációs vállalat új magyarországi székházát Orbán Viktor kormányfő és Börje Ekholm, az Ericsson Group elnök-vezérigazgatója nyitotta meg.
A XI. kerületben, az ELTE és a Műegyetem közvetlen közelében létrejött székházat 2016 szeptemberében kezdte el építeni a Strabag. A hatemeletes, 24 ezer négyzetméter alapterületű épület az Ericsson egyik legnagyobb K+F központjává vált, a beruházás pedig a Magyar Nobel-díjasok Kutatás-Fejlesztési Park első ütemét képezi.
Az átadón kiosztott tájékoztató szerint a kivitelezésében 201 vállalkozás vett részt. A beruházás során, a legintenzívebb időszakban a Strabag MML generálkivitelezőként naponta 460 szakembert foglalkoztatott az építési területen.
A Wing Zrt. fejlesztésében és tulajdonában álló székház kifejezetten a bérlő Ericsson igényeire szabva készült, 1800 fő dolgozik benne.
Az épület többek közt hipermodern fejlesztési laboratóriumnak, az Ericsson innovációs központjának és az Ericsson Garázsnak is otthont ad.
A létesítményhez - a környékhez képest egyedülállóan sok helyet biztosítva - 500 parkoló tartozik négy mélygarázs szinten és 250 kerékpártároló. Az épület mélysége emiatt jelentős, hiszen 21 méterrel a föld alatt található a legalacsonyabb pontja, a földfelszín fölött pedig 29 méter magas a hatemeletes központ. Az irodaházat 9 500 négyzetméter üvegfelület borítja, ennek nagy aránya miatt is különlegesnek számít a környezetében.
Az irodaház átadásán Orbán Viktor kiemelte, a telekommunikáció európai úttörői között a kezdetek óta ott voltak a svédek mellett a magyarok is. "Puskás Tivadarnak köszönhetően Magyarország gyorsan a távközlés élvonalába került" - emlékeztetett a kormányfő. "Ez az Ericsson alapítójának, a svéd telekommunikáció atyjának, Lars Magnus Ericssonnak is feltűnt: 1911-ban az első külföldi beruházó Magyarországon ebben a szektorban az Ericsson volt."
Börje Ekholm, az Ericsson Group elnök-vezérigazgatója beszédében azt emelte ki, az Ericsson elismeri a magyar kutatók és mérnökök tehetségét. "A magyarországi kutatási és fejlesztési egység folyamatos bővülése az ő munkájuknak köszönhető" - fogalmazott a vezető.
A keddi eseményen az Ericsson szándéknyilatkozatot írt alá a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) az oktatás, a kutatás és az innováció terén folytatott együttműködés kiterjesztéséről.
A száz hektáron fekvő terület tervezett fejlesztése során 35-40 hektárnyi parkot és közteret alakítanak ki. 330 milliárd forintnyi állami infrastruktúrafejlesztést is terveznek (többek között az M1-es metró meghosszabbítását) és 250-500 méter magas épületeket is emelhet előre meghatározott területeken a befektető.
Miközben más iparágakban leépítenek, a SWIETELSKY Magyarország Kft.-nél a jövőben gondolkodnak: új keverőtelep építésével, innovatív megoldásokkal és a multinacionális cégcsoport tudásbázisával készülnek a piaci lehetőségekre. Hegyi Zoltán ügyvezető igazgató szerint ugyanakkor az egész hazai útépítésre igaz, hogy nagyobb innovációs potenciál rejlik benne, mint amennyit jelenleg ki tudunk használni.