A Baumit által alapított Év Homlokzata pályázatra közel háromszáz projekttel pályáztak, a tervezők és a kivitelezők munkája egyaránt elismerést nyert a rangos díj által.
"Az Év Homlokzata pályázat díjátadó gáláján, Budapesten a Várkert Bazár impozáns épületében november 8-án kihirdették az Év Homlokzata 2018 pályázat eredményét" - adta hírül a Baumit Kft. közleménye. A pályázatot immár kilencedik alkalommal írta ki öt kategóriában (családi ház, társasház, középület, energetikai felújítás és műemlék) építészek és kivitelezők számára az alapító és fő támogató Baumit. A pályázatra 286 érvényes nevezés érkezett: családi ház kategóriában 77, társasházban 65, középületben 32, energetikai felújításban 77 és műemlék kategóriában 35.
A pályázat célja, hogy bemutassa és értékelje az elmúlt években készült épületeket és felújításokat és díjazza a kiemelkedői építészi és kivitelezői teljesítményt. A kategória nyerteseit egyenként 1-1 millió forinttal jutalmazták. Az összeg a pályázatot benyújtó építészt és/vagy kivitelezőt illette meg.
Illy Gábor, a Baumit ügyvezetője a cég közleményében hangsúlyozta,
az Év Homlokzata pályázat abban különbözik a többi építészeti pályázattól, hogy méltó módon díjazza a kiemelkedő minőséget az építész-tervező és a kivitelező munkájában egyaránt.
Ezzel igazságos és szükséges egyensúlyba kerül a művészi-mérnöki teljesítmény a technológiai és a kézműves tudással, minőséggel, hiszen egyikük sem tud érvényesülni a másik nélkül.
A beérkezett épületeket a kiírótól független, szakmai zsűri értékelte és közülük választotta ki kategóriánként azt a pályázót, aki az egymillió, illetve közös nevezés esetén az 500-500 ezer forintos díjat elnyerte. A zsűri tagjai voltak: Jánosi János Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész; Máté Klára, a Magyar Építéstechnika főszerkesztője; dr. Tari Gábor egyetemi docens (BME Rajzi és Formaismereti Tanszék, Színdinamika Szakmérnöki Műhely), Vadász Bence Ybl-díjas és Pro Architectura-díjas építész és Vidor Győző, a Xella közép-európai igazgatója.
A zsűri tagjai először online szavazással választottak ki 5-5 épületet kategóriánként, ami a döntőbe került, majd az ide bejutott 74 pályázat közül személyes válogatáson döntöttek a díjazottakról és a különdíjasokról. A nagyszámú nevezés és az épületek sokfélesége miatt a zsűrinek lehetősége volt különdíjakat is odaítélnie, így 15 pályázó vehetett át elismerő oklevelet.
Családi ház kategória
Épület helye: Dömös
Pályázó: Dankó Kristóf építész és DKD Kft., Dankó Dénes kivitelező
Társasház kategória
Épület helye: Szeged, Árboc utca
Pályázó: Plusz Építő Kft. a díjra jogosult kivitelező
Építész: Török Csongor
Középület kategória
Épület: Ópusztaszer Nemzeti Történeti Emlékpark Park Gyógynövényház épület
Pályázó: Bezso Bau Kft., a díjra jogosult pályázó, aki a homlokzati vakolat-rendszert kivitelezte
Építész: Tér és Forma Építész Iroda: Sipos György vezető építész és Zákányi Ildikó építész
Generálkivitelező: HungaroSun Kft.
Energetikai felújítás kategória
Épület: Zalaegerszegi Cseperedő Bölcsőde és Petőfi utcai Tagóvoda
Pályázó: Szabau Invest Kft., a díjra jogosult, a homlokzat felújítást végző kivitelező
Építész: Zala Art Építésziroda Kft., Czigány Kató
Műemlék kategória
Épület: Budajenő Műemlék Magtár
Pályázó: Csóka Balázs, a díjra jogosult építész
Kivitelező: Maros 35 Bt.
Közönségszavazás
A pályázat keretében, a családi házak körében online közönségszavazást is meghirdettek, melynek nyertese Év Homlokzata plakettet vehetett át a díjátadón.
Épület helye: Budapest XVII.
Pályázó: Casa Nostra Bau Kft.
Építész: Cseh Eszter
Baumit ügyvezetői különdíj
A pályázat alapítójának ügyvezetője, Illy Gábor 500-500 ezer forinttal járó Baumit ügyvezetői különdíjat adott át két épület pályázójának:
1. Épület: Boldogfalvi Farkas család kápolnája és temetkezési helye, Bagod
Pályázó: Végh és Tuboly Kft. a díjra jogosult kivitelező
2. Épület: Apor Vilmos Katolikus Főiskola Budapesti Campusa
Pályázó: Jahoda és Páricsy Építésziroda Kft., a díjra jogosult építész
Kivitelező: FerroÉp Zrt.
Zsűri különdíjak
Az Év Homlokzata 2018 pályázat zsűrije 15 épület pályázóját jelölt különdíjra, melyek megtekinthetők a www.evhomlokzata.hu oldalon a Pályázatok menüpontban.
A Baumit az osztrák Schmid Industrie Holding (SIH) tagja, amely Európában és Kinában 118 vállalattal van jelen, közel 6 ezer munkatársat foglalkoztat. A Baumit márka fő termékcsoportjai: hőszigetelő rendszerek, színes vakolatok és homlokzatfestékek, aljzatképző és hidegburkolati ragasztó rendszerek, homlokzati és beltéri felújító rendszerek, beltéri vakolatok, glettek és festékek gyártása és forgalmazása.
A Baumit első külföldi leányvállalata 1990-ben Magyarországon alakult meg és az mára a magyar piac meghatározó építőanyag gyártójává vált. A Baumit Kft. négy gyárat üzemeltet Magyarországon: Alsózsolcán, Dorogon, Pásztón és Visontán, cégközpontja Dorogon található. A Baumit Kft. 2017-os árbevétele 20,2 milliárd forint volt, és éves átlagban 209 munkatársat foglalkoztatott. A magyar vállalat az elmúlt években társadalmi felelősségvállalási programjának keretében többek közt műemlék épületek renoválását, oktatási intézmények felújítását támogatta, valamint alapítója és fő támogatója az Év Homlokzata építészeti pályázatnak.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.