A Liget Budapest Projekt keretében lezajlott nagyszabású beruházást az Épkar, a Fertődi Építő és a West Hungária Bau munkálataival valósították meg.
Elkészült a monarchia korabeli komáromi erődrendszer rekonstrukciója a Liget Budapest Projekt keretében – jelentette be Baán László, a nagyszabású beruházássorozat miniszteri biztosa. A komáromi Csillag erőd értékmentő és -bemutató munkáját az Épkar Zrt., a Fertődi Építő Zrt. és a West Hungária Bau Kft. konzorciuma végezte el egy 6 milliárd forintos projektben.
A felújításról videó is készült.
A látványos erődkomplexum egykor 200 ezer katonát fogadott be, az 1800-as évek végén Közép-Európa legnagyobb katonai komplexuma volt. A Mányi István Ybl-díjas építész tervei alapján véghezvitt rekonstrukció során a létesítmény korhű, eredeti állapotát nyerte vissza, valamint egy új, több mint 7000 négyzetméteres kulturális központ is létrejött: itt a Szépművészeti Múzeum hányatott sorsú gipszgyűjteményének többszáz darabja hét évtized után végre méltó otthonra találhat.
Az épület elkészültét követően most megkezdődhet a műtárgyak beköltöztetése: az új létesítmény oktatási, ismeretterjesztési feladatokat fog ellátni korszerű, interaktív múzeumi körülmények között. A Csillag erőd ezzel igazi családbarát kulturális intézményként nyitja majd meg kapuit a látogatók előtt 2020 tavaszán.
Baán László beszámolt róla, hogy az épületben a Szépművészeti Múzeum hányatott sorsú gipszmásolati gyűjteményének csaknem 300 jeles darabja talál majd otthonra, az antikvitás korától a reneszánszig megidézve a világ szobrászatának kiemelkedő alkotásait. Az intézmény megnyitását követően a látogatók megcsodálhatják majd többek között
Verrocchionak Bartolomeo Colleonit és Donatellónak Gattamelatát ábrázoló, több méter magas lovas szobrainak másolatát,
csakúgy mint középkori, valamint reneszánsz síremlékek, vagy a milói Vénusz, a Laokoón szoborcsoport vagy Michelangelo több szobrának másolatát.
A miniszteri biztos elmondta, hogy a munkálatok befejezését követően elkezdődhet a nagyméretű szobrok beköltöztetése, installálása és az állandó kiállítás berendezése. Az új létesítmény oktatási, ismeretterjesztési feladatokat is ellát majd korszerű, interaktív múzeumi körülmények között, így igazi családbarát kulturális intézményként várja a látogatókat jövő év tavaszától.
A komáromi beruházás az Európa legnagyobb kulturális beruházásaként megfelelő keretet biztosító Liget Budapest Projekt része. A felújítást megelőzően a bécsi katonai archívumban megtalálták az épület tervrajzait, ennek köszönhetően - ahol lehetséges volt - az eredeti állapotában állították vissza az erődöt. Az új, kibővített komplexumban a XXI. századi igényeknek megfelelően nemcsak kiállítóterek, hanem vetítő- és előadóterem, múzeumpedagógiai foglalkoztató, múzeumshop és kávézó is helyet kaptak. Az ágyú- és lőállásokat visszaállították történelmi állapotukba, az udvaron pedig egy szabadtéri színpadként is használható területet alakítottak ki.
Az erődrendszer két évig tartó felújítása során 32.000 m3 földet mozgattak meg, 1.200 m2-nyi kőfelületet újítottak fel és 115.000 db bontott téglát építettek be.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.