Január 15-től kötelező a tervezők és a kivitelezők számára a tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítás.
A kötelező tervezői és kivitelezői felelősségbiztosítást a 286/2024.(IX.30.) Kormányrendelet írta elő valamennyi tervezői és kivitelezői szerződés körében harmadik félnek okozott kár megtérítésére - írja lapunkhoz eljuttatott közleményében az ÉVOSZ.
A biztosítók és a vállalkozók között megkötött felelősségbiztosítási szerződés kiterjed a határon átnyúló tervezési és kivitelezési tevékenységre is, de nem vonatkozik az állami építési beruházásokra.
A gyakorlatban ezidáig jellemző volt, hogy a nagy értékű munkáknál a megrendelő ragaszkodott a felelősségbiztosításhoz, a bejelentésköteles létesítményeknél pedig – ami döntően lakóingatlan – jogszabály írta elő.
Jellemzően a kisebb értékű létesítményeknél, az önfoglalkoztató, mikro- és kisvállalkozói körben ugyanakkor hiányzik a harmadik félnek okozott kár megtérítése, az ahhoz szükséges fedezet. A jogi problémák elkerülésére, a szakma pozitívabb megítélése érdekében és a versenyegyenlőségi szempontokat alapul véve az ÉVOSZ már évek óta kezdeményezte és szorgalmazta a tervezés és kivitelezés minden szereplője részére kötelezően előírni a felelősségbiztosítást. A felelősségbiztosítás a megrendelőink érdekeit is szolgálja az építések, tervezések környezetében lévő feleket érintő nem várt káresemények rendezhetőségével.
Tervezők esetében a felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania a tervezési szakmai előírások, szabályok és a tervezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott károkra. Kivitelezők esetében a felelősségbiztosításnak fedezetet kell nyújtania az építőipari kivitelezésre vonatkozó szakmai előírások, szabályok és a kivitelezési szerződésben foglalt rendelkezések megszegésével összefüggésben okozott károkra.
A károk lehetnek személyi sérülés és dologi károk, valamint ezen károkkal összefüggésben lévő sérelemdíjak. A felelősségbiztosítás kiterjed a tervező-kivitelező vállalkozással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek és alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is.
Az ÉVOSZ kéri a biztosítótársaságokat és biztosítási alkuszokat, hogy ne csupán a biztosítási üzleti lehetőségeiket lássák a vállalkozók felelősségbiztosítási kötelezettségében, hanem kellő információval és tanáccsal lássák el az ilyen biztosításokhoz nem szokott vállalkozásokat.
A felelősségbiztosítások meglétét regisztráló köztestületi kamarákra a következő napokban nagy nyomás nehezedik a tervező és kivitelező vállalkozások részéről, ami okozhat feszültséget. A megrendelők azonban rövidesen naprakész információt kaphatnak a kamarai adatbázisokból a kiszemelt tervezői és kivitelezői vállalkozások felelősségbiztosítására vonatkozóan is.
Kormányrendelet mutatja be részletesen a felelősségbiztosítások éves árbevételhez kötött összegkategóriáit és a figyelembe veendő biztosítási évfordulókat is. A meglévő felelősségbiztosításokat is a kormányrendeletben foglaltakhoz kell igazítani.
A száz hektáron fekvő terület tervezett fejlesztése során 35-40 hektárnyi parkot és közteret alakítanak ki. 330 milliárd forintnyi állami infrastruktúrafejlesztést is terveznek (többek között az M1-es metró meghosszabbítását) és 250-500 méter magas épületeket is emelhet előre meghatározott területeken a befektető.
Miközben más iparágakban leépítenek, a SWIETELSKY Magyarország Kft.-nél a jövőben gondolkodnak: új keverőtelep építésével, innovatív megoldásokkal és a multinacionális cégcsoport tudásbázisával készülnek a piaci lehetőségekre. Hegyi Zoltán ügyvezető igazgató szerint ugyanakkor az egész hazai útépítésre igaz, hogy nagyobb innovációs potenciál rejlik benne, mint amennyit jelenleg ki tudunk használni.