Indulhat az innovatív nagyerőmű részletes kiviteli tervezése, valamint az építési munkák előkészítése Visontán.
Aláírták a Mátrai Erőmű új, kombinált ciklusú gázturbinás blokkjának fejlesztésére vonatkozó szerződést. Ezzel a lépéssel megkezdődhet az innovatív technológiákat alkalmazó nagyerőmű részletes kiviteli tervezése, valamint az építési munkák előkészítése Visontán - tájékoztatta az MVM kedden az MTI-t.
A projekt megbízói oldaláról az MVM Csoporthoz tartozó MVM Mátra Energia Zrt. képviselői írták alá a szerződést. Kivitelezői oldalon az új erőmű létesítésére és a gázturbina hosszú távú karbantartására vonatkozó közbeszerzési eljárást korábban elnyerő háromfős konzorcium tagjai hitelesítették a dokumentumot:
Ahogy azt a korábbi közlemény alapján megírtuk, a projektben egy 500-650 megawatt (MW) teljesítményű kombinált ciklusú erőmű létesül, kiváltva a Mátrai Erőmű jelenlegi 884 MW beépített kapacitású lignittüzelésű blokkjait.
A közlemény Lantos Csaba energiaügyi minisztert idézte, aki emlékeztetett, Magyarországon mintegy másfél évtizede helyeztek utoljára üzembe áramtermelő alaperőművet. „Az új létesítménynek fontos szerepe lesz a megújuló áramtermelés kiegyensúlyozásában, így a sikeres energiaátmenet megvalósításában is” - mondta a tárcavezető.
A közlemény szerint Mészáros Lőrinc, a Mészáros Csoport tulajdonosa elmondta, az erőmű zöld hidrogén, így szén-dioxid-mentes tüzelőanyag nagyarányú hasznosítására is képes lesz. „Ez komoly szakmai érdem, hiszen ezt az innovatív szakmai megoldást elsőként itt fogják Magyarországon alkalmazni” – hívta fel a figyelmet.
Az MVM Csoport vezérigazgatója, Mátrai Károly hangsúlyozta: az új visontai gázturbinás erőmű az MVM Csoport 2035-ös stratégiájának részeként elősegíti az időjárásfüggő megújuló villamosenergia-termelés növekedését, rendszerszabályozási képessége pedig lehetővé teszi, hogy a lignittüzelésű blokkok kapacitását pótolva hozzájáruljon a hazai áramtermelés stabil fenntartásához. „Ezzel a fejlesztéssel biztosítják a Mátrai Erőmű működésének folytonosságát” – mutatott rá.
A háromfős konzorcium külföldi tagvállalata, az Elsewedy Power System Projects tulajdonosa, az Elsewedy Electric elnök-vezérigazgatója, Ahmed Elsewedy egyebek mellett elmondta, ez a vállalat első projektje Magyarországon. „Magyarország kiemelkedően teljesít Európa energetikai palettáján, ezért is szeretnének hosszú éveken át aktív szerepet vállalni infrastruktúrájának fejlesztésében” - fogalmazott Ahmed Elsewedy.
A kimondott cél az energiamegtakarítás, illetve a biztonságos működtetés; ugyanakkor a tetőteret teljes értékű emelet váltja.
Számos munkafolyamat szolgál arra, hogy rövidesen sor kerüljön az első betonöntésre a Paks II. projektben: dolgoznak a terület előkészítésén, tesztelik a betonreceptúrát, érkeznek a beépítendő elemek és az első emelőgépek is.