A GNX Engineering Kft., a KÉSZ Csoport energetikai tagvállalata szerint a jövő egyik kulcsa az energiahatékony, kerítésen belüli tárolás lehet – derült ki a Portfolio Business podcastjében.
Ma már nemcsak költség-, hanem versenyképességi kérdés is, hogy egy vállalat milyen feltételekkel jut energiához. A saját megújuló energiatermelés után egyre több cég kezd saját energiatárolási megoldások kiépítésébe is – derült ki a Portfolio Business podcast legutóbbi adásából, ahol Racsek Dániel, a GNX Engineering Kft. alapító-ügyvezetője beszélt a témáról.
A szakember hangsúlyozta: az energiatárolás nem egyetlen termék, hanem egy komplex szolgáltatás, amely a koncepcióalkotástól a méretezésen és kivitelezésen át az üzemeltetésig terjed. A GNX – a KÉSZ Csoport új energetikai szereplőjeként – éppen ezt a teljeskörű rendszerszemléletet kívánja nyújtani.
„A modern társadalom működéséhez két dolog kell: víz és villany – minden más megoldható” – fogalmazott Racsek Dániel. Éppen ezért ma már stratégiai jelentőségű, hogy egy vállalat mennyire képes önellátó módon biztosítani energiaellátását, különösen a gyorsan változó piaci környezetben.
A szakember szerint hiába terjednek a naperőművek, ha nem társul melléjük megfelelő tárolókapacitás: a hálózati telítettség, a napközben jelentkező negatív áramárak és az esti árkiugrások mind olyan kihívások, amelyekre házon belüli energiatárolási megoldások adhatnak választ. Ezek ráadásul nemcsak a cégek költségstruktúráját stabilizálják, hanem a hazai villamosenergia-hálózatot is tehermentesíthetik.
A beszélgetés során szó esett a Jedlik Ányos Programról is, amely nem csupán azt célozza, hogy a támogatások itthon tartsák az energiával kapcsolatos beruházások hasznát, hanem azt is, hogy a magyar villamosenergia-hálózat stabilitása növekedjen. Racsek Dániel szerint a program nem egyszerűen megtakarításról szól, hanem arról, hogy a cégek saját energiaellátásukat megerősítve növeljék helyi rezilienciájukat, ezáltal stabilabbá téve működésüket.
A program célja, hogy a vállalatok aktív szereplőivé váljanak az energiarendszer balanszírozásának. Ahogy nő a hálózatba táplált többletenergia, úgy válik egyre inkább kifizetődővé az energiatárolás. A tárolók nemcsak kapacitást nyújtanak, hanem másodpercenként akár 50-szer is képesek finomhangolni a hálózati egyensúlyt – tehát nem csupán kiegészítő eszközök, hanem kritikus rendszerelemek.
A GNX Engineering Kft. folyamatosan vizsgálja az energiatárolási technológiák bekerülési és működtetési költségeit, azok fajlagos mutatóit és megtérülését. Bár ma még nem minden megoldás gazdaságos – a zöld hidrogén például hazánkban egyelőre nem versenyképes –, más technológiák, mint a termikus tárolás vagy a napon belüli energiamenedzsment már rövid távon is hatékony válaszokat adnak.
Az energiatárolás ugyan önmagában nem végső megoldás, de jelenlegi árszinteken és technológiai környezetben egy fontos áthidaló lehetőség, amellyel a hazai vállalatok egyszerre növelhetik saját energiafüggetlenségüket és járulhatnak hozzá az ország energetikai stabilitásához.
A teljes beszélgetés elérhető a Portfolio Business podcast csatornáján.
Már elrajtolt a kivitelezés, 2026 elején pedig a próbaüzem is elindulhat.
Hővisszanyerő szellőztető rendszerrel, zöldfallal, zöldtetővel.