A Jedlik Ányos energetikai program segítené a hazai biogáz- és biometán-előállítást, valamint a geotermikus projekteket is.
Czepek Gábor az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára csütörtökön Miskolcon, Steiner Attila az EM energetikáért felelős államtitkára pedig Kiskunhalason tett bejelentést a kormány támogató programjával kapcsolatban.
A márciusban bejelentett tágabb Jedlik Ányos Energetikai Programon belül 40 milliárd forintos biogáz- és biometán-előállítást támogató programot indít a kormány - jelentette be Czepek Gábor csütörtökön Miskolcon, A vidék konferenciája című rendezvényen tartott előadásában.
A parlamenti államtitkár elmondta, a program célja, hogy a jelenlegi 200 millió köbméteres kapacitásról duplájára bővüljön a magyarországi biogáz-előállítás volumene, elősegítve az ország energiaimporttól való függésének csökkenését. Hozzátette, a pályázat legfeljebb hatvanöt százalékos támogatási intenzitású program lesz, melyhez csütörtöktől várják a véleményeket a szakmai szervezetektől.
A biogáz-előállítást támogató programra várhatóan júniusban és júliusban lesznek majd beadhatóak a pályázatok – közölte az államtitkár.
Steiner Attila Kiskunhalason számolt be arról, hogy a geotermikus projekteket nagyjából 70 milliárd forint keretösszegű pályázati csomaggal segíti a kormány.
Az energetikáért felelős államtitkár a kiskunhalasi Bundzsák Dezső Városi Sportközpont geotermikus energiát hasznosító fűtés-korszerűsítésének nyitórendezvényén elmondta: a pályázati lehetőségek célja, hogy hosszú távon minél több földgáz fogyasztását váltsák ki Magyarországon.
Hangsúlyozta: jelenleg a távhőszektor földgázkitettsége rendkívül magas, több mint 70 százalékos, ennek 40-50 százalékra csökkentése a kormány célja, csak ezzel több száz millió köbméter földgázt spórolhat meg az ország.
A sportközpontban a fejlesztést az MS Energy Solutions Kft. végzi el, mintegy 251 millió forintnyi támogatással. Az összeget az „Energiahatékonyság és megújuló energiaforrások tematikus terület, SM06-GEO jelű” pályázati kiíráson a Svájci Alap keretében nyerték el a teljes összegében több mint 300 millió forint értékű beruházásra – mint ahogy a halasmedia.hu is beszámol róla.
A BKK élhetőbb, fenntarthatóbb és kerékpárosbarát közlekedésre tör a tervezett felújítással.
A Portfolio konferenciáján zajlott panelbeszélgetés résztvevői egybehangzóan úgy látják: az állam magára hagyta az ágazatot. Arra keresték tehát a választ, hogyan kezelhetők az alapproblémák a közös jövő érdekében?