A kiadott engedélyek és a bejelentések száma még nagyobb tempót mutat, ám a kapacitás lassan igazodik a kereslethez.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint az idei első negyedévben 2061 új lakás épült, 46,7 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek és az egyszerű bejelentések együttes száma 9525 volt, ez 88,7 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest.
A KSH jelentés rámutat, a kiadott engedélyek (építésekhez viszonyított) nagy száma azt jelzi, hogy a növekvő lakásépítési kedvet csak lassan követik a megvalósuló lakásberuházások.
Érdekesség, hogy Budapesten a nagyobb léptékű építési beruházások még nem készültek el, ezért itt 51,3 százalékkal kevesebb új lakás épült fel a tavalyi első negyedévhez képest. A kiadott lakásépítési engedélyek és a bejelentések száma együttesen viszont több mint háromszorosára, 220,1 százalékkal nőtt a fővárosban.
A községekben ugyanakkor több mint két és félszer annyi új lakást adtak át, mint 2016 első negyedévében, a (nem megyei jogú) városokban 98, míg a megyei jogú városokban 52 százalékos a növekedés.
Az újonnan épült lakóépületek között a családi házak aránya 45 százalékról 59 százalékra nőtt, míg a többszintes, többlakásos épületeké 48 százalékról 34 százalékra esett vissza.
A Nemzetgazdasági Minisztérium jelentése a CSOK és a kedvezményes lakásáfa előtti évekhez összességében viszonyítja az idei adatot. Ebből kiderül, 2013, 2014 és 2015 első negyedéveinek átlagához mérve több mint ötszörösére emelkedett a kiadott építési engedélyek száma 2017 elején. Az NGM hozzáteszi, 2017. január-februárban több mint 50 százalékkal emelkedett az új lakáshitelek összértéke éves összevetésben.
A 600 milliárd forintnyi tőkeforrást biztosító Baross Gábor Tőkeprogram a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöld fejlesztések megvalósításához járul hozzá.
A 30 milliárd forintos beruházásban a körforgásos gazdaság európai innovációs- és kutatóközpontját hozzák létre, közel 20 ezer négyzetméteren.