2024.11.21, Csütörtök
GKI: az építőipari cégek 94 százalékát érinti a szakmunkáshiány
mobile.twitter.com

GKI: az építőipari cégek 94 százalékát érinti a szakmunkáshiány

MTI

2017.01.04. 09:35 - Antal Zsófia

A cég tavaly év végi felmérése alapján a bérminimum emelését, valamint a piaci verseny növelését és a humán tőke fejlesztését sürgeti.

Hirdetés

A hazai cégek 81 százalékának leginkább szakmunkásra lenne szüksége, de csaknem minden harmadik keres segéd-, illetve betanított munkást is, egyötödüknél pedig diplomás végzettségű munkavállaló hiányzik – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. novemberi reprezentatív, 1000 munkáltatóra kiterjedő felméréséből, amit kedden juttatott el az MTI-nek.

A felmérés szerint a 250 munkavállalónál többet foglalkoztató munkaadók 96 százaléka panaszkodik szakmunkáshiányra, 53 százalék keres betanított, illetve segédmunkást. Az utóbbiak hiánya főként az élelmiszeripart és a vegyipart érinti, de a gép - és feldolgozóiparban sem elhanyagolható. Az építőiparban és a fémiparban tevékenykedő cégek 94, illetve 93 százalékát, a gép- és élelmiszeriparban dolgozó cégeknek pedig 90, illetve 89 százalékát érinti a szakmunkáshiány. A cégek tizede keres megfelelő képzettségű vezetőt, az adminisztratív területeken viszont nincs munkaerőhiány.

 

Csak kicsivel kapnak többet a minimálbérnél

A felmérés készítői szerint a szakmunkásképzési-rendszer nem képes enyhíteni a kialakult munkaerőhiányt, egyrészt mert sokan már a végzettség megszerzése után külföldön próbálnak elhelyezkedni, másrészt elégedetlenek a kínált bérekkel, amelyek sok esetben nem haladják meg jelentősen a minimálbért.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fizikai munkakörben foglalkoztatottak átlagbére 2016 októberében nettó 126 ezer forint volt, a kereskedelemben, az építőiparban, illetve az iparban dolgozók nettó keresete 110 ezer, 105 ezer és 141 ezer forint volt.

A GKI szerint az alacsony keresetekre megoldás lehet a garantált bérminimum emelése, ami vonzóbbá teheti a fizikai munkát a leendő munkavállalók számára. Ehhez tartós és érezhető bérfelzárkózásra van szükség, amely azonban önmagában rontaná az ország versenyképességét, így olyan további intézkedéseket is végre kell hajtani, mint például az állami kiadások csökkentése, a piaci verseny növelése, a humán tőke fejlesztése, valamint a tőkebeáramlás ösztönzése.

Iparági hírekszakemberhiánymunkaerőhiánybérekszakmunkások

Hírlevél

Hirdetés