A HBM és a Kalotherm által kivitelezett épület az elmúlt 30 év legnagyobb újpesti beruházása.
A Magyar Építőművészet legutóbbi lapszáma elemző cikkben méltatta az augusztusban átadott Újpesti Vásárcsarnok és Rendezvényközpontot. A Bun Zoltán és Bikki István (Firka Építész Stúdió) által tervezett hatszintes épületet a dömösi HBM Kft. és a budapesti Kalotherm Zrt. kivitelezte.
Az írásból kiderül, a hatszintes csarnoknak helyt adó Szent István tér megújulásának több lépése is volt. A négyhektáros téren 2010-re készült el a Városháza és az Egek Királynéja római katolikus templom környékének rendezése. Ezt követte a templom plébániaépületének rekonstrukciója, amit 2015-ben adtak át. Abban az évben kezdődött meg az új vásárcsarnok felépítése is, ami az elmúlt 30 év legnagyobb újpesti beruházásának számít.
A beruházás kiindulási pontját adó piactér építményei a 70-es években létesültek, felújításra vagy átalakításra nem voltak alkalmasak.
További fontos körülmény, hogy a felszíni parkolás, szállítmányozás szabályozatlansága miatt parkoló autók gyűrűje vette szinte teljesen körül az építményeket, valamint a rendezetlen szabadtéri pavilonok.
A beruházásnak köszönhetően a teljes üzemi rész a földszint alá került: a felszín alatti két szint ugyanakkor az árufeltöltést és -tárolást, valamint a parkolást is szolgálja. Az árusítóasztalok teljes mennyisége és az árudák egy része a földszinten kapott helyet, a hússzekció, az étkezdék és a nagyobb élelmiszerüzlet az emeleten.
Az egynemű árusító helyeket blokkokba csoportosították, így a szállítási útvonalak nem keresztezik egymást.
A 17 ezer négyzetméteres, klimatizált bevásárlóközpont további fontos hozadéka, hogy egy rendezvényközpont is helyet kapott benne, ami a piaccal együtt egy helyre összpontosítja Újpest közösségi életét.
A több korszerűtlen építményt kiváltó rendezvényközpont része egy külső tetőkert és lobby is. A területen egy multifunkciós színház- és koncertterem működik 1250 álló- és 521 ülőhellyel, illetve további kistermek (240 fő részére) üzemelnek.
Az épület energiatakarékos szellőző és fűtő-hűtő rendszert kapott, LED-es világítással szerelték fel, a nagy üvegfelületek pedig automatikus árnyékolást kaptak. Emellett az épületben szennyvízhőből származó energiát használnak fel a hűtéshez és a fűtéshez.
További hír az újpesti vásárcsarnokkal kapcsolatban, hogy az épület bekerült a Média Építészeti Díj (MÉD) legjobb öt jelöltje közé. Az Építészfórum által szervezett MÉD kereteiben a legjobbak listáját egy nemzetközi szaktekintélyekből álló előzsűri állította össze több mint 140 jelentkező közül – írja az ujpest.hu.
Az indoklás szerint a vásárcsarnok megfelel a nemzetközi előzsűri által támasztott kritériumoknak:
beleolvad épített vagy természetes környezetébe, ugyanakkor jellemző rá az aprólékos tervezés, a formai innováció és a környezettudatosság.
A döntőbe került tervezők a Média Építészeti Díjának november 8-i nyilvános gálaeseményén egy rövid prezentációban mutatják be az általuk tervezett projektet.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.