Az Épkar kivitelezésében újjászülető Millenium Háza a Városliget aranykorát bemutató időszaki kiállítással nyitja meg ősszel a kapuit.
Rövidesen lezárul az Olof Palme Ház műemléki rekonstrukciója az Épkar Zrt. kivitelezésében. A csaknem hárommilliárd forintos beruházásról a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa számolt be az épület bejárásán.
Baán László elmondta, már befejeződtek a restaurátori munkák:
A Városliget egyik legszebb, egyben legrégebbi épülete Millennium Háza néven születik újjá, és ősszel vehetik birtokba a látogatók. A biztos hozzátette: a felújítását követően a több mint 130 éves épület a Városliget aranykorát bemutató időszaki kiállítással nyitja meg a kapuit, később pedig egy interaktív állandó tárlattal idézi meg a századfordulós Budapest világát.
A Millenium Háza másik szárnyában Zsolnay Kávéház nyílik, a mélyföldszinten pedig egy kisebb előadó- és konferenciatermet, valamint egy múzeumpedagógiai teret alakítanak ki.
A projektről az Épkar projektvezetője, Kolozsvári Zoltán részletes interjút adott a lapunknak; a Magyar Építők televíziós stábja pedig ebben a videóban számolt be a munkálatokról.
Sághi Attila, a beruházást végző Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese a bejáráson emlékeztetett, az épület belső falai a világháborús sérülések miatt elvesztek. A ház ez után ipari, irodai jelleget kapott, most azonban rekonstruálják a homlokzat mellett az eredeti belső térstruktúrát is.
"Látványos beavatkozásnak ígérkezik, hogy
visszaállítják az épület eredeti főbejáratát is, így a Millennium Házába a Petőfi Csarnok helyén épülő Új Nemzeti Galéria felől lehet majd belépni"
- fűzte hozzá Baán László.
Az új főbejárat elé nagyszabású rózsakertet alakítanak ki, közepén egy Zsolnay-szökőkúttal. Szintén a Városliget délkeleti oldalán, a Millenium Háza közelében épül többek között egy 2 kilométeres futókör és a világszínvonalú, új nagyjátszótér.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.